Uwaga! Trwa sprzedaż! Sprawdź szczegóły >>

Patronat merytoryczny:

Instytut Biznesu rodzinnego
 

OGÓLNOPOLSKIE WARSZTATY

Sukcesja i zarząd sukcesyjny w praktyce

Jak przygotować firmę z sektora MŚP do zmiany sukcesyjnej?

JEŻELI:
 • jesteś właścicielem lub sukcesorem firmy rodzinnej i chcesz zdobyć kompleksową oraz praktyczną wiedzę na temat planowania procesu sukcesji,
 • musisz wiedzieć, jak nowa ustawa o zarządzie sukcesyjnym wpływa na Twoją firmę i jak wykorzystać ją w praktyce, aby sprawnie, bez utraty płynności finansowej, wypracowanych kontraktów handlowych czy zezwoleń, przeprowadzić proces przeniesienia firmy na spadkobierców,
 • chcesz uzyskać praktyczne wskazówki dotyczące powołania zarządcy sukcesyjnego,

To zapraszamy na jedyne tak praktyczne spotkanie na rynku!

PODCZAS SZKOLENIA OMÓWIMY I ODPOWIEMY NA PYTANIA :

Jakie nowe obowiązki wynikające z nowej ustawy o zarządzie sukcesyjnym stoją przed właścicielami firm rodzinnych i w jaki sposób się do nich przygotować, aby zadbać o ciągłość funkcjonowanie przedsiębiorstwa?

O czym należy pamiętać przygotowując się do zmiany sukcesyjnej z punktu widzenia przedsiębiorstwa oraz właściciela firmy – jak krok po kroku zaplanować proces sukcesji?

W jaki sposób radzić sobie z najczęstszymi problemami związanymi z sukcesją, np. równym parytetem udziałów czy podziałem udziałów pół na pół  – jak skutecznie wypracować rozwiązania?

Jakie są główne zadania zarządcy sukcesyjnego – jak przygotować go do objęcia zarządu i jakie obowiązki do niego należą?

CO ZYSKASZ DZIĘKI UDZIAŁOWI W SZKOLENIU?
 • Na podstawie studiów przypadków innych przedsiębiorstw ocenisz gotowość sukcesyjną swojej firmy.
 • Poznasz praktyczne narzędzia do zaplanowania zmiany sukcesyjnej w firmie rodzinnej – wdrożysz  na poziomie swojego biznesu zabezpieczenia pozwalające na utrzymanie obecnego stanu biznesu.
 • Dokonasz rzetelnej analizy strategii zarządzania w Twojej firmie, jej stanu finansowego oraz zasobów ludzkich, dzięki czemu sukcesję przeprowadzisz w sposób zaplanowany i zapewnisz sprawną kontynuację działalności .
 • Dowiesz się, jakie zapisy umów spółek i przepisy prawne, na podstawie których działają przedsiębiorcy, zapewnią bezpieczną i bezproblemową sukcesję.
PROGRAM SZKOLENIA
Część I

Proces sukcesji z punktu widzenia właściciela firmy rodzinnej

  Mechanizmy dziedziczenia w realiach działalności przedsiębiorstwa – jakie największe wyzwania stoją przed firmami rodzinnymi?

  Jakimi możliwymi scenariuszami sukcesyjnymi dysponuje firma i jakie rozwiązanie jest bardziej korzystne biznesowo? – sukcesja wewnątrz- czy zewnątrzrodzinna

  Jak przeprowadzić audyt gotowości właścicieli do procesu sukcesji? – analiza czynników mających wpływ na rozpoczęcie procesu sukcesyjnego

  Wybór i przygotowanie sukcesora do rozpoczęcia procesu sukcesji – kto może zostać sukcesorem?

  Od jakich czynników zależne jest korzystne biznesowo przeprowadzenie firmy przez zmianę pokoleniową? – elementy planu sukcesyjnego i zasady współpracy z menadżerami zewnętrznymi

Część II

Sukcesja w ujęciu biznesowym – model 4W

  Analiza wiedzy o biznesie – jak sprawdzić, czy firma ma potencjał sukcesyjny i w jaki sposób przygotowane są zasoby ludzkie do zmiany sukcesyjnej?

  Władza a sukcesja – jak usprawnić problemy w komunikacji w trakcie zmiany sukcesyjnej oraz jak zarządzać emocjami?

  Własność – aspekty prawne sukcesji, czyli darowizny, testamenty, intercyzy – jak zabezpieczyć prawnie zmianę sukcesyjną?

  Wartości – ich rola w kreacji międzypokoleniowych planów sukcesyjnych.

Część III

Nowe prawo sukcesyjne i jego znaczenie dla przedsiębiorców

  Dziedziczenie działalności gospodarczej od 26 listopada 2018 r. – jakie nowe postanowienia prawne wprowadziła ustawa o zarządzie sukcesyjnym?

  Jak praktycznie wykorzystywać postanowienia nowej ustawy do zapewnienia ciągłości działalności przedsiębiorstwa ? – przegląd możliwości i przykładowych rozwiązań

  Czy i w jaki sposób ustawa może być alternatywą dla regularnego procesu sukcesji?

Część IV
NOWOŚĆ!

Zarząd sukcesyjny w praktyce

  Jaki ma cel, co obejmuje i w jaki sposób działa zarząd sukcesyjny? – funkcje zarządcy sukcesyjnego z punktu widzenia zarządzania firmą

  Jak ustanowić i odwołać zarządcę sukcesyjnego za życia nestora i po jego śmierci – kto może zostać zarządcą sukcesyjnym?

  Jaka jest rola spadkobierców oraz właścicieli przedsiębiorstwa w spadku – jakich obowiązków należy dopełnić?

  Zarządca sukcesyjny – w jaki sposób musi wywiązywać się z obowiązków sprawozdawczych?  

  Czego należy dopełnić zaraz po śmierci właściciela firmy? – checklista obowiązków w podziale na analizy umów, relacje z kontrahentami, pracownikami i inne

PROWADZĄCY
Michał Wojewoda
Michał Wojewoda

Dyrektor Operacyjny Instytutu Biznesu Rodzinnego. Opracowuje i realizuje strategię Instytutu, zarządzając zespołem pracowników, partnerów oraz ekspertów zaprzyjaźnionych z placówką. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, autor jednej z pierwszych w Polsce prac dyplomowych w tematyce ładu rodzinnego i konstytucji firm rodzinnych.

Od 2011 roku zajmuje się budowaniem strategii rozwoju dla firm rodzinnych opartych na wartościach. Pracował w projekcie „Kody wartości – efektywna sukcesja w polskich firmach rodzinnych”, którego celem było wypracowanie metodyki i narzędzi wspierających proces przeprowadzania sukcesji. Prelegent, moderator, trener, autor publikacji o tematyce przedsiębiorczości rodzinnej, głównie w temacie strategii i ładu rodzinnego.

KOSZT UCZESTNICTWA
KOSZT UCZESTNICTWA
 • Koszt uczestnictwa w szkoleniu wynosi 1399 zł. W ramach szkolenia każdy uczestnik otrzyma:

  • gwarancję uczestnictwa w praktycznych warsztatach prowadzonych przez doświadczonych i cenionych specjalistów,

  • drukowany certyfikat potwierdzający uczestnictwo w warsztatach,

  • przerwy kawowe i lunch.
 • Przedsprzedaż!

  Przy zgłoszeniu udziału w warsztatach do 29 marca 2019 r. koszt uczestnictwa wynosi tylko 999 zł netto (zamiast 1399 zł netto)!

   

  Potrzebujesz informacji?
  Skontaktuj się z nami!

  Formularz kontaktowy