Uwaga! Trwa sprzedaż! Sprawdź szczegóły >>

Organizatorzy:

          Sposób na VAT    

 

Certyfikowane warsztaty online

Bilans 2024 – ostatnia odprawa przed zamknięciem roku podatkowego

Rozliczanie PIT, CIT i VAT według najnowszych interpretacji i objaśnień organów podatkowych

W 2024 r. pojawiło się wiele przełomowych orzeczeń, opinii Dyrektora KIS oraz objaśnień ministerstwa, które rzuciły nowe światło na to, jak rozliczać podatki i w co można wrzucić w koszty. To już ostatni moment, by kompleksowo zaktualizować swoją wiedzę, dlatego weź udział w praktycznych warsztatach, w których Samir Kayyali w skondensowany sposób przeanalizuje wszystkie zmiany przepisów w kontekście zamknięcia roku podatkowego i wskaże praktyczne rozwiązania najczęstszych problemów z rozliczaniem podatków.

Narzędziowe warsztaty online są realizowane w formule transmisji live, podczas której uczestnicy będą mieli możliwość bezpośredniego zadawania pytań prelegentowi.

UWAGA!

Udział w warsztatach uprawnia do uzyskania 5 punktów w ramach obowiązku stałego podnoszenia kwalifikacji doradcy podatkowego.

Po ukończeniu warsztatów będziesz wiedzieć:
  • jak rozliczać przychody w kontekście zamknięcia roku podatkowego: kto ma prawo do 9% stawki CIT i jakie limity obowiązują przy tej stawce i na co uważać przy stosowaniu kursów walut; jak liczyć podatek od przerzuconych dochodów i kiedy można zastosować niższą stawkę; kiedy nieodpłatne świadczenia w kontekście CIT stanowią przychód; jak rozliczać dotacje i subwencje według nowych przepisów; co zmienia się  leasingu operacyjnym; czy opłata legalizacyjna za samowolę budowlaną może być kosztem; jakie są nowe korzystne okresy i preferencyjne stawki amortyzacji budynków; kogo dotyczy i jak wyliczyć podatek minimalny; na co szczególnie uważać przy wypełnianiu deklaracji rocznej w estońskim CIT; w jaki sposób udowodnić należytą staranność przy poborze podatku u źródła; jak zamknąć rok w fundacji rodzinnej i rozliczać ulgę za złe długi;
  • co sprawdza w pierwszej kolejności fiskus przy rozliczaniu zarządu: kiedy członek zarządu może być uznany za podatnika VAT i jak udowodnić, że jego działalność jest wykonywana we własnym imieniu, na własny rachunek i własną odpowiedzialność; jak oskładkować wynagrodzenie członka zarządu na umowie o pracę lub umowie-zleceniu oraz na podstawie powołania i czy można tę składkę obniżyć; jakie koszty uzyskania przychodu można potrącić i kiedy można pobrać zryczałtowany podatek dochodowy;
  • jak rozliczać dochody pracowników według najnowszych interpretacji Dyrektora KIS: kiedy zaliczać do kosztów składki na ubezpieczenie; jak rozliczać samochody służbowe do celów prywatnych – ustalać wysokość oskładkowania, co z samochodami elektrycznymi i jakie zapisy są kluczowe w umowie z pracownikiem oraz jak ustalić przychód w wypadku przekazania auta prezesowi i zleceniobiorcy; jak rozliczać diety pracownika w podróży służbowej; czy wartość dofinansowania do karnetów sportowych i medycznych stanowi podstawę obliczenia składek ZUS – co jeśli pracownik ponosi częściową odpłatność za karnety; jak ustalić przychód w wypadku podnoszenia kwalifikacji pracownika i zakupu towarów po niższych cenach; jak ustalać wysokość dodatków za pracę zdalną, by ich nie zakwestionował fiskus; które świadczenia z ZFŚS podlegają opodatkowaniu, a które są z niego zwolnione i ile wynoszą limity; kiedy można zaliczyć wyjazd integracyjny w całości do kosztów i co z osobami towarzyszącymi i współpracownikami na B2B; jak rozliczać imprezę finansowaną w całości z ZFŚS i jak opisywać faktury, by nie były podważone przez fiskusa; czy premie za polecanie  kandydatów do pracy stanowią przychód i jak rozliczać umowę-zlecenie z cudzoziemcem;
  • jakie najczęstsze uchybienia wychwytuje fiskus przy rozliczeniach podatku VAT: jakie nowe stawki VAT i dla jakich branż obowiązują w 2024 r. i co zmieni się w 2025 r.; kiedy można odliczyć 100% VAT od samochodów i czy można odliczyć VAT od ubezpieczenia i zakupionych części; jak rozliczać w VAT samochody w użytkowaniu mieszanym; czy można odliczyć VAT od wynajmowanych mieszkań dla pracowników i od dowozu ich do pracy; jak rozliczać bony i karty podarunkowe; kiedy należy naliczyć VAT przy nieodpłatnym przekazaniu towarów –  jak ustalać podstawę opodatkowania i czy VAT może być kosztem; jak rozumieć przesłankę związania świadczenia z działalnością gospodarczą w przypadku nieodpłatnego świadczenia usług; co w wypadku nadpłaty podatku VAT?

Pakiet SUPERPREMIUM

W ramach pakietu superpremium otrzymasz dostęp do kursu online Michała Ligockiego „Narzędzia Lean w księgowości – jak z ich pomocą zwiększyć efektywność i zautomatyzować działania księgowe”.

W trakcie kursu dowiesz się, jak:

  • za pomocą narzędzi Lean mniejszym wysiłkiem i w krótszym czasie wykonywać  te same zadania księgowe,
  • uprościć działania księgowe, eliminując zbędne kroki i defekty, które powodują marnotrawstwo zasobów,
  • znacząco podnieść jakość wykonywanych działań księgowych, prawidłowo identyfikując prawdziwe potrzeby klienta wewnętrznego (zarządu i pracowników) oraz klienta zewnętrznego (organów kontrolnych, banków i inwestorów),
  • krok po kroku zaprojektować wdrażanie Lean Management w Twoim dziale księgowym,
  • przejść od dokumentowania do standaryzacji działań księgowych: otrzymasz wytyczne, jak opracowywać listy zadań i procedury, by móc wprowadzić automatyzację zadań,
  • na bieżąco monitorować i kontrolować procesy księgowe z wykorzystaniem narzędzi Lean.
Dlaczego warsztaty online są dla Ciebie:
  • sesja Q&A – będziesz mieć możliwość przedyskutowania swoich wątpliwości z ekspertem, który odpowie na wszystkie Twoje pytania w trakcie warsztatów,
  • warsztatowa formuła – wraz z prowadzącym przeanalizujesz realne przypadki, z którymi mierzą się obecnie księgowi – prelegent wskaże na konkretnych przykładach praktyczne rozwiązania, jak prawidłowo rozliczać podatki w kontekście zamknięcia roku,
  • podnoszenie kwalifikacji – dzięki udziałowi w warsztatach w formule live zyskasz 5 pkt w ramach punktowego systemu oceny podnoszenia kwalifikacji doradcy podatkowego,
  • podatkowy networking – będziesz mógł podzielić się doświadczeniem z uczestnikami warsztatów  –  dowiesz się, jak inni księgowi radzą sobie z niejasnymi przepisami i dowolnością interpretacji kontrolerów.
Program warsztatów
Blok 1

Rozliczanie przychodów a zamknięcie roku – rozwiązania trudnych przypadków

  • Kiedy CIT 19%, a kiedy 9% – kto ma prawo do preferencyjnej stawki w 2024 r.? Jakie obowiązują limity przy stawce 9% i na co uważać przy stosowaniu kursu walut? Jakie limity będą obowiązywać w 2025 r. małego podatnika? Co jeśli podatnik przekroczy próg przychodów uprawniających do stawki 9% w trakcie roku?
  • Podatek od przerzuconych dochodów – kogo dotyczy i jak go liczyć? Które wydatki mogą być uznane za przerzucone dochody? Kiedy można zastosować niższą stawkę podatku dochodowego? Jakie są wyłączenia z podatku? Co jeśli podatnik ponosi stratę?
  • Nieodpłatne świadczenia w kontekście podatku CIT – kiedy stanowią przychód? Jak ustalać jego wartość?
  • Dotacje i subwencje a przychody – jak je rozliczać po zmianie przepisów? Kiedy dotację można zakwalifikować jako firmowy przychód podatkowy? Co z dotacjami na cele inne niż zakup albo wytworzenie środków trwałych?
  • Leasing operacyjny – jak nowe przepisy w zakresie rozliczania amortyzacji na podstawie wartości rynkowej leasingowanego środka trwałego wpływają na koszty podatkowe?
  • Samowola budowlana – czy opłata za jej  legalizację może stanowić koszt uzyskania przychodu?
  • Nowe korzystne okresy i preferencyjne stawki amortyzacji budynków – ile wynoszą i kto może z nich skorzystać po zmianach przepisów? Jakie trzeba spełnić warunki, by je zastosować?
  • Podatek u źródła – jak go obliczyć i kiedy należy go zaksięgować? Kto jest zwolniony ze stosowania mechanizmu pay-and-refound? Czy można posługiwać się kopiami certyfikatów rezydencji? Jak rozliczać płatności powyżej 2 mln zł? W jaki sposób udowodnić należytą staranność?
  • Podatek minimalny – kogo dotyczy po zmianach przepisów? Jakie wyłączenia przewidział ustawodawca? Jakie trzeba spełnić przesłanki, by uniknąć płacenia podatku minimalnego? Czy dochód i strata dla celów klasycznego CIT-a są tożsame z dochodem i stratą na potrzeby podatku minimalnego? Jak liczyć wysokość podatku? Kiedy nastąpi pierwsze rozliczenie?
  • Deklaracja roczna w estońskim CIT – w jakim terminie należy ją złożyć? Na co szczególnie uważać przy jej wypełnianiu? Jak liczyć podatek? Co z zaliczkami na poczet dywidendy?
  • Zamknięcie roku w fundacji rodzinnej – w jakim terminie i komu należy złożyć sprawozdanie? Kiedy należy przeprowadzić audyt i kto może go wykonać? Jak rozliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych od świadczeń otrzymywanych przez beneficjentów fundacji? Jakie zmiany planuje w opodatkowaniu fundacji rodzinnej MF w 2025 r.?
  • Ulga na złe długi – jakie warunki trzeba spełnić, by z niej skorzystać? Kiedy można obniżyć podstawę opodatkowania już w trakcie roku? Czy jest możliwa korekta deklaracji PIT za kilka lat wstecz?
Blok 2

Rozliczanie zarządu w kontekście zamknięcia roku – co sprawdza w pierwszej kolejności urząd skarbowy?

  • Rozliczenia w VAT kadry zarządzającej – kiedy członek zarządu może być uznany za podatnika VAT? Jak udowodnić w razie kontroli, że działalność członka zarządu jest wykonywania we własnym imieniu, na własny rachunek i własną odpowiedzialność?
  • Oskładkowanie wynagrodzenia kadry zarządzającej – co jeśli członek zarządu podpisał umowę o pracę lub umowę-zlecenie, a co w wypadku gdy odpłatnie pełni funkcję członka zarządu na podstawie powołania? A jeśli  członkowie zarządu z zagranicy pobierają wynagrodzenie od polskiej spółki? Ile wynosi składka zdrowotna i czy można ją obniżyć? Czy wynagrodzenie z tytułu powtarzających się świadczeń wykonywanych przez wspólnika na rzecz spółki jest objęte składkami?
  • Opodatkowanie wynagrodzenia członka zarządu – jak ustalić wysokość zaliczki w wypadku umowy o pracę i pełnienia tej funkcji na podstawie powołania? Jakie koszty uzyskania przychodu można potrącić? Kiedy pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od członka zarządu? Czy można wypłacić wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu, jeśli firma wykazuje stratę?
Blok 3

Rozliczanie dochodów pracowników – analiza najnowszych interpretacji Dyrektora KIS

  • Kiedy zaliczyć do kosztów składki na ubezpieczenie społeczne pracowników?
  • Wykorzystanie samochodów służbowych do celów prywatnych – ile wynosi wskaźnik, od którego zależy wysokość ustalanego pracownikowi ryczałtu? Jak ustalać wysokość oskładkowania? Co z samochodami elektrycznymi? Jakie zapisy są kluczowe w umowie z pracownikiem?
  • Przekazanie samochodu zleceniobiorcy, prezesowi lub samozatrudnionemu – jak ustalić przychód?
  • Paliwo opłacane pracownikowi – czy zawsze jest przychodem?
  • Diety pracownicze – kiedy przysługuje zwolnienie podatkowe w przypadku podróży służbowej?
  • Dofinansowanie do karnetów sportowych i medycznych – czy ich wartość stanowi podstawę obliczenia składek ZUS? Co jeśli pracownik ponosi częściową odpłatność za karnety albo jest na urlopie wychowawczym?
  • Podnoszenie kwalifikacji pracownika – czy pokrycie kosztów szkolenia, dojazdu noclegu stanowi przychód? Co jeśli pracownik przerwie szkolenie?
  • Zakup towarów firmy po niższych cenach – jak ustalić przychód pracownikowi? Kiedy rabat nie jest przychodem?
  • Ekwiwalent lub ryczałt za pracę zdalną  – czy jest przychodem pracownika? Co z oskładkowaniem? Jak ustalać wysokość dodatków, by ich nie zakwestionował fiskus.
  • Świadczenia z ZFŚS a podatek dochodowy – które świadczenia podlegają opodatkowaniu, a które są z niego zwolnione? Ile wynoszą limity zwolnienia po zmianach? Prezenty z ZFŚS a opodatkowanie i oskładkowanie.
  • Wyjazd integracyjny – kiedy można zaliczyć go w całości do kosztów? Co z osobami towarzyszącymi i współpracownikami B2B?  A jeśli impreza jest finansowana z ZFŚS? Jak opisać fakturę VAT, by nie była podważona przez US? Co w wypadku faktury za usługi kompleksowe?
  • Nagroda za rekomendację do pracy –  czy premię za polecenie kandydatów do pracy stanowią przychód i trzeba pobrać zaliczkę? 
  • Umowa-zlecenie z cudzoziemcem – kiedy zryczałtowany podatek, a kiedy zaliczka na podatek dochodowy? Kiedy cudzoziemiec jest rezydentem? Czy osoby poniżej 26. roku życia mogą korzystać z ulgi dla młodych?
Blok 4

Rozliczenia podatku VAT w kontekście zamknięcie roku – jakie najczęstsze uchybienia wychwytuje fiskus?

  • Nieodpłatne przekazanie towarów – kiedy trzeba naliczyć VAT, a kiedy nie należy? Jakie są wyłączenia? Jak rozumieć definicję prezentów o małej wartości? Co w wypadku towarów, które nie mają wartości konsumpcyjnej? Jak ustalać podstawę opodatkowania? Czy VAT od nieodpłatnego przekazania jest kosztem?
  • Nieodpłatne świadczenie usług – kiedy należy naliczyć podatek VAT, a kiedy nie trzeba? Jak rozumieć przesłankę związania świadczenia z działalnością gospodarczą? Co w wypadku użyczenia lub świadczeń częściowo odpłatnych?
  • Samochody a rozliczenia VAT – kiedy można odliczyć 100% VAT? Czy nieodliczony podatek VAT może być kosztem? Czy można odzyskać VAT od samochodu zakupionego w leasingu? Kiedy nie ma VAT-u, jeśli samochód jest użytkowany do celów mieszanych? Ile VAT-u można odliczyć od zakupionych części do samochodu osobowego? Czy od ubezpieczenia samochodu można odliczyć podatek?
  • Mieszkania dla pracowników i ich dowóz do pracy czy można odliczyć VAT – przegląd najnowszego orzecznictwa.
  • Bony, karty podarunkowe a VAT – jak należy rozumieć pojęcie bonu jednego i różnego przeznaczenia? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy i jak rozliczać bony? Co w wypadku różnych stawek podatku VAT? A jeśli bon został zrealizowany częściowo? Czy należy opodatkować przekazanie pracownikom bonów w ramach nagrody uznaniowej?
  • Nowe stawki VAT – dla jakich branż i ile wynoszą? Co zmieni się w 2025 r.?
  • Sprzedaż internetowych kursów językowych i ebooków – co zmieniło się w przepisach?
  • Nadpłata podatku VAT – czy przechodzi na następny rok? Kiedy jest zwracana podatnikowi? Czy przenoszenie nadwyżki VAT się przedawnia? Co w wypadku likwidacji działalności?
Do udziału w warsztatach zapraszamy:

specjalistów działów księgowych i podatkowych,

głównych księgowych,

pracowników biur rachunkowych,

doradców podatkowych.

Prelegent
Samir Kayyali
Samir Kayyali

Doradca podatkowy, agent celny, wykładowca akademicki, pionier na rynku podatkowych szkoleń online. Uznany dydaktyk i praktyk.

 

Przeprowadził ponad 800 szkoleń stacjonarnych, a w internecie działa od 2013 r. Realizował szkolenia m.in. dla Krajowej Izby Doradców Podatkowych, największych polskich banków, firm leasingowych, spółek Skarbu Państwa. Organizował szkolenia przygotowujące do egzaminu na doradcę podatkowego, wykładał ma studiach podyplomowych w dziedzinie prawa podatkowego. Prowadzi kancelarię doradztwa podatkowego.

PRZEDSPRZEDAŻ!

Przy zgłoszeniu do 15 grudnia 2024 r. - taniej o 200 zł netto!

Udział STANDARD

Online

28.01.2025

Ta wersja zawiera:

  • gwarancję uczestnictwa w praktycznym szkoleniu prowadzonym przez doświadczonego i cenionego specjalistę,
  • certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu.
Udział PREMIUM

Online

28.01.2025

Ta wersja zawiera:

  • gwarancję uczestnictwa w praktycznym szkoleniu prowadzonym przez doświadczonego i cenionego specjalistę,
  • certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu,
  • dostęp do nagrania szkolenia przez 14 dni po zakończeniu.
Udział SUPERPREMIUM

Online

28.01.2025

Ta wersja zawiera:

  • gwarancję uczestnictwa w praktycznym szkoleniu prowadzonym przez doświadczonego i cenionego specjalistę,
  • certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu,
  • dostęp do nagrania szkolenia przez 14 dni po zakończeniu,
  • kursu online Michała Ligockiego „Narzędzia Lean w księgowości – jak z ich pomocą zwiększyć efektywność i zautomatyzować działania księgowe”.
 

Potrzebujesz informacji?
Skontaktuj się z nami!

Formularz kontaktowy