Uwaga! Trwa sprzedaż! Sprawdź szczegóły >>

Organizatorzy:

Sposób na VAT    Sposób na dochodowy    Sposób na kadry i płace

 

Certyfikowane narzędziowe warsztaty online

Jak rozliczać podatek VAT po 1 września 2023 r. i jakie nowe uprawnienia zyska skarbówka po rewolucyjnej nowelizacji Ordynacji podatkowej

Nowelizacja ustawy o VAT, która zacznie obowiązywać po 1 września 2023 r., przynosi znaczące zmiany w zakresie fakturowania: rozliczania faktur zaliczkowych i korygujących. Największa od lat nowelizacja Ordynacji podatkowej zaostrzy przepisy w zakresie blokad firmowych i osobistych kont bankowych oraz kaskadowej odpowiedzialności członków zarządu.  Od 1 września 2023 r. zacznie obowiązywać nowa struktura logiczna faktury ustrukturyzowanej, do której trzeba będzie dostosować firmowe procedury fakturowania i własne  systemy informatyczne. Sprawdź, jak ustrzec się błędów, biorąc udział w praktycznych warsztatach audytorki Luizy Pieprzyk. Ekspertka wskaże na konkretnych przykładach, jak wywiązać się z nowych obowiązków, zaprezentuje najnowsze stanowiska dyrektora KIS m.in. w zakresie numeracji faktur, wystawiania faktur własnej spółce i odliczania VAT od niezapłaconej faktury oraz wyjaśni, jak wystawiać faktury grupie VAT i jak uzyskać zwrot zagranicznego podatku VAT (VAT Refunds).

Narzędziowe warsztaty online są realizowane w formule transmisji live, podczas której uczestnicy będą mieli możliwość bezpośredniego zadawania pytań prelegentowi.

UWAGA!

Udział w Akademii uprawnia do uzyskania 5 punktów w ramach obowiązku stałego podnoszenia kwalifikacji doradcy podatkowego.

Po ukończeniu warsztatów będziesz wiedzieć, jak:
  • fakturować po 1 września 2023 r.: zaliczki – kiedy można odstąpić od wystawienia faktury zaliczkowej, co jeśli nie wystawisz faktury zaliczkowej, tylko jedną końcową, jakie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o VAT w zakresie faktur korygujących; co oznacza kolejny numer faktury według najnowszej interpretacji Dyrektora KIS; kiedy można odliczyć VAT od niezapłaconej faktury i czy może być ona kosztem;
  • uzyskać zwrot zagranicznego podatku VAT – kto może się o niego ubiegać, jakim towarom i usługom on przysługuje; jak wypełnić wniosek i uwzględnić proporcjonalne potrącenie;
  • rozliczać grupę VAT i dlaczego jest ona korzystna podatkowo – jakie warunki trzeba spełnić, by założyć grupę VAT; jak dokumentować i rozliczać transakcje między członkami grupy VAT; jakie procedury wprowadzić w firmie, by uniknąć błędów przy wystawianiu faktur dla grupy VAT;
  • dostosować własne systemy informatyczne do zmian w KSeF według nowej struktury logicznej obowiązującej od 1 września 2023 r. – jakie faktury są wyłączone z KSeF; czym różni się nowa struktura logiczna od tradycyjnej e-faktury; jak wystawiać i odbierać fakturę ustrukturyzowaną; jakie procedury wewnętrzne opracować w zakresie weryfikacji faktur i monitorowania obiegu dokumentów, by przygotować całą firmę do wystawiania faktur w KSeF, co jeśli dojdzie do awarii KSeF;
  • zwiększą się uprawnienia skarbówki po największej od lat nowelizacji Ordynacji podatkowej – na czym polega postępowanie uproszczone po zmianach, jak zaostrzą się przepisy w zakresie blokady rachunku bankowego; na czym polega kaskadowa odpowiedzialność podatkowa członków zarządu, co zmieni się w zakresie procedury zwrotu nadpłaty podatku i korekty deklaracji przeprowadzonej przez fiskusa; kiedy interpretacje indywidualne mogą być zastąpione objaśnieniami podatkowymi podawanymi do publicznej wiadomości; ile będzie wynosić opłata za wydanie interpretacji w zależności od rodzaju i wielkości wnioskodawcy.
Dlaczego warsztaty online są dla Ciebie:
  • sesja Q&A – będziesz mieć możliwość przedyskutowania swoich wątpliwości z ekspertem, który odpowie na wszystkie Twoje pytania w trakcie warsztatów,
  • warsztatowa formuła – wraz z prowadzącym przeanalizujesz realne przypadki, z którymi mierzą się obecnie księgowi – prelegent wskaże na konkretnych przykładach praktyczne rozwiązania, jak prawidłowo rozliczać podatek VAT po kolejnych zmianach przepisów,
  • podnoszenie kwalifikacji – dzięki udziałowi w warsztatach w formule live zyskasz 5 pkt w ramach punktowego systemu oceny podnoszenia kwalifikacji doradcy podatkowego,
  • podatkowy networking – będziesz mógł podzielić się doświadczeniem z uczestnikami warsztatów  –  dowiesz się, jak inni księgowi radzą sobie z niejasnymi przepisami i dowolnością interpretacji kontrolerów.
Szczegółowy program warsztatów
Blok 1

Fakturowanie po 1 września 2023 r. – jak wywiązać się z nowych obowiązków

  • Faktura zaliczkowa po zmianach od 1 września 2023 r.: kiedy można odstąpić od jej wystawienia? Co jeśli nie wystawisz faktury zaliczkowej, tylko jedną fakturę końcową? Jakie numery powinna zawierać faktura zaliczkowa końcowa, gdy faktury zaliczkowe są wystawiane w systemie KSeF?
  • Elementy obowiązkowe na fakturze korygującej po 1 września 2023 r. – co zmienia kolejna nowelizacja ustawy o VAT? A jeśli fakturę wystawi podmiot nieposiadający siedziby działalności gospodarczej w Polsce?
  • Numeracja faktur – co znaczy kolejny numer w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę – prezentacja najnowszej interpretacji Dyrektora KIS.
  • Wystawianie faktur własnej spółce – czy jest to obejście przepisów? – analiza  kontrowersji związanych z nowym stanowiskiem MF.
  • Niezapłacona faktura a podatek VAT: odliczanie VAT od niezapłaconej faktury – kiedy jest możliwe? Czy każdy może skorzystać z ulgi za złe długi – co jeśli kontrahent jest w stanie upadłości? Jak wycofać nieopłaconą fakturę – czy można ją anulować, czy trzeba wystawić korektę? Czy niezapłacona faktura może być kosztem uzyskania przychodów? Po jakim czasie przedawniają się nieopłacone faktury? Gdzie zgłosić niezapłacone faktury?
Blok 2

Nowa struktura logiczna faktury ustrukturyzowanej od 1 września 2023 r. – jak dostosować własne systemy informatyczne do zmian w KSeF?

  • Kiedy KSeF będzie obowiązkowy po zmianach przepisów? Czy KSeF zastąpi JPK?
  • Jakie dokumenty mogą w KSeF wystawiać sprzedawcy i pobierać nabywcy? Jakie faktury są wyłączone z systemu?
  • Nowa struktura logiczna faktury ustrukturyzowanej – czym różni się od tradycyjnej e-faktury?
  • Faktura ustrukturyzowana – jak ją wystawiać i odbierać w systemie KSeF?
  • Awaria systemu po stronie KSeF i podatnika – jakie procedury obowiązują?
  • Procedury wewnętrzne – jak je opracować w zakresie weryfikacji faktur i monitorowania obiegu dokumentów, by przygotować całą firmę do nadchodzących zmian – sprawdzone rozwiązania audytora podatkowego.
Blok 3

Grupa VAT – dlaczego jest korzystna podatkowo?

  • Grupa VAT – na czym polega i jak działa? Kto może być w grupie VAT? Czy powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne, które są warunkami utworzenia grupy VAT, muszą wystąpić łącznie? Kiedy podatników uważa się za powiązanych finansowo? Jak należy rozumieć powiązania ekonomiczne i organizacyjne? Czy do grupy mogą przystąpić podmioty zagraniczne?
  • Umowa grupy VAT – na jak długo obowiązuje? Czy można ją przedłużyć? Kiedy grupa VAT nabywa status podatnika VAT? Kto odpowiada za zobowiązania podatkowe w VAT? Jakie zapisy w umowie gwarantują finansowe bezpieczeństwo?
  • Wspólne rozliczanie podatku VAT – jakie przynosi korzyści?
  • Transakcje między członkami grupy VAT – jak je dokumentować i rozliczać? 
  • Transakcje z grupą VAT – analiza najczęstszych błędów przy wystawianiu faktur. Jakie procedury wprowadzić w firmie w zakresie rozliczeń z grupą VAT, by zapobiec nieprzewidzianym pułapkom?
Blok 4

Nowe uprawnienia skarbówki po największej od lat nowelizacji Ordynacji podatkowej

  • Postępowanie uproszczone – na czym polega i kiedy może być zastosowane przez fiskusa po zmianach? Jak wpłynie większa liczba postępowań uproszczonych na efektywność skarbówki? Czy wszczęcie postępowania karnoskarbowego zawiesi bieg terminu przedawnienia?
  • Blokada rachunku bankowego – jak zaostrza przepisy nowelizacja Ordynacji podatkowej? Czy US może zablokować osobiste konto podatnika? Jak długo trwa blokada?
  • Kaskadowa odpowiedzialność podatkowa członków zarządu – na czym polega? Czy egzekucja z majątku osobistego członka zarządu będzie możliwa nawet bez wcześniejszej bezskutecznej próby ściągnięcia długu bezpośrednio ze spółki?
  • Umorzenie podatku przed terminem jego płatności – kto może podjąć decyzję o umorzeniu podatku? Jak nowe przepisy wpłyną na sytuację podatników, m.in. właścicieli nieruchomości?
  • Zapłata podatku przez wyręczyciela – co zmienia nowelizacja Ordynacji podatkowej?
  • Nadpłata podatku – czy trzeba składać wniosek do korekty deklaracji? Co jeśli sprzedamy kontrahentowi towar z zawyżoną stawką VAT i nie ponieśliśmy uszczerbku majątkowego z tytułu zapłaty podatku – czy możemy odzyskać różnicę?
  • Korekta deklaracji przeprowadzona przez fiskusa – jakich informacji musi nam dostarczyć skarbówka? W jaki sposób wnieść sprzeciw, gdy nie zgadzamy się z decyzją urzędu skarbowego?
  • Interpretacja podatkowa – na jak długo będzie obowiązywać po zmianach? Ile będzie wynosić opłata za wydanie interpretacji w zależności od rodzaju i wielkości wnioskodawcy? Kiedy interpretacje indywidualne mogą być zastąpione objaśnieniami podatkowymi, podawanymi do publicznej wiadomości?
Blok 5

VAT Refunds – jak uzyskać zwrot zagranicznego podatku VAT

  • Zwrot kosztów podróży służbowej do krajów UE – kto może się o niego ubiegać i gdzie złożyć wniosek?
  • Jakim towarom i usługom przysługuje zwrot VAT? Kiedy nie przysługuje VAT? Jak sprawdzić, co można odliczyć w innych krajach?
  • Minimalne limity zwrotów – ile wynoszą?
  • Termin żądania zwrotu podatku – do kiedy należy złożyć wniosek?
  • Proporcjonalne potrącenie: kiedy należy je uwzględnić i jak to zrobić? Co jeżeli po złożeniu wniosku o zwrot VAT proporcja ulegnie zmianie?
  • Wniosek o zwrot VAT – instrukcja krok po kroku, jak go wypełniać. Jaką dokumentację należy przygotować? W jaki sposób przeliczać kwoty wyrażone w euro?   Czy można skorzystać z pomocy trzeciej przy wypełnianiu wniosku? Czy można dokonać zwrotu na rzecz osób trzecich? Ile wniosków można składać w roku podatkowym? Czy można poprawiać błędy we wniosku?
  • Rozpatrywanie wniosku – w jakim terminie US musi wydać decyzję? Czy możesz się z nią nie zgodzić? W jaki sposób się odwołać?
  • Czy można przyznać zwroty bez wzajemnych umów przedsiębiorstwom spoza UE?
Wersja Premium

W wersji Premium uczestnik otrzyma dostęp do szkolenia online prawnika Damiana Kłosowicza z kancelarii Staniek & Partners „Jak założyć i rozliczać fundację rodzinną”.

Do udziału w warsztatach zapraszamy:
  • specjalistów działów księgowych i podatkowych,
  • głównych księgowych,
  • pracowników biur rachunkowych,
  • doradców podatkowych.
Prelegent
Luiza Pieprzyk (PARTNER TAX & DUTY)
Luiza Pieprzyk (PARTNER TAX & DUTY)

Audytor podatkowy, trener, wykładowca; specjalista w zakresie podatku od towarów i usług VAT w Polsce i UE; były urzędnik resortu Ministerstwa Finansów

Wieloletni pracownik organów podatkowych (ponad 15 lat) –  specjalista w zakresie podatku od towarów i usług w Polsce i krajach UE, pracujący jako orzecznik, specjalista ds. kontroli handlu wewnątrzwspólnotowego w organach podatkowych, zajmujący się orzecznictwem w zakresie podatku VAT w Polsce i w krajach Unii Europejskiej, realizujący zadania administracji w zakresie kontroli i weryfikacji transakcji wewnątrzwspólnotowych w UE, szkoleniowiec Ministerstwa Finansów. Doświadczony audytor podatkowy, trener pracowników organów kontroli oraz księgowych, doradców podatkowych, biegłych rewidentów i prawników. Od lat wdraża w podmiotach gospodarczych procedury i politykę bezpieczeństwa podatkowego w zakresie VAT w transakcjach krajowych i zagranicznych w ujęciu podatkowym, logistycznym i handlowym. Twórca indywidualnych procedur podatkowych i projektów dla podmiotów polskich i międzynarodowych, realizujących główne cele przesłanek należytej staranności na każdym etapie działalności podmiotu –od kadry menadżerskiej i zarządu po pozostałe działy/ piony w danej jednostce.

Koszt uczestnictwa
WERSJA STANDARD

Ta wersja zawiera:

  • gwarancję uczestnictwa w praktycznym szkoleniu prowadzonym przez doświadczonego i cenionego specjalistę,
  • certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu.
WERSJA PREMIUM

Ta wersja zawiera:

  • gwarancję uczestnictwa w praktycznym szkoleniu prowadzonym przez doświadczonego i cenionego specjalistę,
  • certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu,
  • dostęp do nagrania szkolenia przez 30 dni po zakończeniu.
WERSJA SUPERPREMIUM

Ta wersja zawiera:

  • gwarancję uczestnictwa w praktycznym szkoleniu prowadzonym przez doświadczonego i cenionego specjalistę,
  • certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu,
  • dostęp do nagrania szkolenia przez 30 dni po zakończeniu,
  • dostęp do szkolenia online prawnika Damiana Kłosowicza z kancelarii Staniek & Partners „Jak założyć i rozliczać fundację rodzinną”. 
Wybierz swoją wersję
 

Potrzebujesz informacji?
Skontaktuj się z nami!

Formularz kontaktowy