Uwaga! Trwa sprzedaż! Sprawdź szczegóły >>

Organizatorzy:

Sposób na VAT    Sposób na dochodowy    

 

Certyfikowane warsztaty online

Jak rozliczać podatek VAT w 2024 r. po nowelizacji przepisów i przygotować się do wzmożonych e-kontroli oraz przeprowadzić audyt dokumentacji  przed nadejściem obowiązkowego KSeF?

Warsztaty poprowadzi Luiza Pieprzyk

19 stycznia 2024 r. MF ogłosiło przesunięcie obowiązkowego KSeF ze względu na błędy techniczne. Ogólna idea działania systemu się nie zmieni, zmienią się jedynie technikalia: kod źródłowy i wydajność rozwiązania.

Podatnicy zyskali dodatkowy czas na przygotowanie się do największej rewolucji w zakresie fakturowania. Nie można go zmarnować, bo zmiany są ogromne i wymagają skrupulatnego audytu wszystkich procedur zakupów i sprzedaży oraz wyeliminowania błędów dokumentacyjnych – to te obszary fiskus będzie teraz dokładnie kontrolował, co zapowiedział minister finansów podczas konferencji.

Dlatego weź udział w warsztatach audytora podatkowego Luizy Pieprzyk, w których ekspertka wyjaśni, co zmienia się w 2024 r. w zakresie rozliczeń podatku VAT i poda gotowe procedury, jak przeprowadzić audyt dokumentacji, uporządkować procesy zakupu i sprzedaży, jakimi funkcjonalnościami kierować się przy adaptacji oprogramowania do KSeF, jak na nowo ułożyć współpracę z biurem rachunkowym. Zdradzi także, w jaki sposób skarbówka typuje przedsiębiorców do kontroli z wykorzystaniem nowych narzędzi e-kontroli i jak będą one powiązane z KSeF.

Narzędziowe warsztaty online są realizowane w formule transmisji live, podczas której uczestnicy będą mieli możliwość bezpośredniego zadawania pytań prelegentowi.

UWAGA!

Udział w warsztatach uprawnia do uzyskania 5 punktów w ramach obowiązku stałego podnoszenia kwalifikacji doradcy podatkowego.

Po ukończeniu warsztatów będziesz wiedzieć:
  • co zmienia się w rozliczeniach podatku VAT w 2024 r. po nowelizacji przepisów: o czym należy pamiętać, stosując nowe stawki VAT? Jakie są nowe zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących: ile wynosi limit wartości sprzedaży i jak liczyć jego wartość? Jak ubiegać się o WIS na nowych zasadach? Kto i w jakim przypadku musi prowadzić ewidencję odbiorców płatności i płatności transgranicznych? Jak wpływa nowy kurs euro na limity małego podatnika, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, amortyzacji de minimis, stosowania pełnej lub uproszczonej rachunkowości? Co zmienia się w zakresie mikrorachunków podatkowych;
  • dlaczego fakturowanie w KSeF to nie jest problem tylko księgowości i w jaki sposób skarbówka typuje do kontroli: dowiesz się, skąd skarbówka bierze o Tobie informacje, co kupujesz jako przedsiębiorca i jako zwykły Kowalski. Jakie dane analizuje STIR z Krajowej Ewidencji Podatników, Krajowego Rejestru Sądowego, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Na czym będzie polegać kontrola krzyżowa po powiązaniu KSeF z JPK. W jaki sposób fiskus od razu wychwyci rozbieżności w składanych  informacjach podatkowych, celnych, akcyzowych, bankowych, z Centralnego Repozytorium Kas,  giełd wierzytelności;
  • co trzeba uporządkować w firmie, zanim rozpoczną  się wzmożone e-kontrole i zacznie obowiązywać KSeF: na co zwrócić szczególną uwagę przy przeglądzie umów i ustaleń z kontrahentami? Jakie zapisy zawrzeć w wewnętrznych regulaminach i porozumieniach z kontrahentami, by zapewnić sobie bezpieczeństwo? Na co uczulić obsługę klienta, fakturzystów, handlowców, logistów? Jakie klauzule zawrzeć w umowie z biurem rachunkowym? Jakie funkcjonalności oferowane przez firmy informatyczne powinny przesądzać o zakupie oprogramowania? Na co zwrócić uwagę, by adaptacja firmowych programów do nowych wymogów przebiegła sprawnie i jak najmniejszym kosztem;
  • jakie kary grożą z k.k.s. w 2024 r.: ile wynoszą sankcje za przestępstwo skarbowe i wykroczenie skarbowe? Co bierze pod uwagę sąd, ustalając stawkę dzienną?
Dlaczego warsztaty online są dla Ciebie:
  • sesja Q&A – będziesz mieć możliwość przedyskutowania swoich wątpliwości z ekspertem, który odpowie na wszystkie Twoje pytania w trakcie warsztatów
  • warsztatowa formuła – wraz z prowadzącą przeanalizujesz realne przypadki, z którymi mierzą się obecnie księgowi – prelegentka wskaże na konkretnych przykładach praktyczne rozwiązania, jak prawidłowo wdrożyć nowe przepisy
  • podnoszenie kwalifikacji – dzięki udziałowi w warsztatach w formule live zyskasz 5 pkt w ramach punktowego systemu oceny podnoszenia kwalifikacji doradcy podatkowego
  • podatkowy networking – będziesz mógł podzielić się doświadczeniem z uczestnikami warsztatów  –  dowiesz się, jak inni księgowi radzą sobie z niejasnymi przepisami i dowolnością interpretacji kontrolerów.
Szczegółowy program szkolenia
Blok 1

Co zmienia się w rozliczeniach podatku VAT w 2024 r. po nowelizacji przepisów?

  • Problematyka stawek VAT, czyli o czym należy pamiętać: jakie towary są objęte zerową stawką i do kiedy ona obowiązuje? Kiedy należy zastosować stawkę 5%, a kiedy 8%? Czym się różni stawka zwolniona od stawki zerowej? Jakie są szczególne przypadki ustalania stawki VAT w 2024 r.? Ile wynoszą stawki UE w 2024 r.?
  • Zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących w 2024 r.: jak liczyć wartość sprzedaży? Co wyłączono ze zwolnienia? Ile wynosi limit wartości sprzedaży dla podatników kontynuujących działalność? Co w przypadku podatników rozpoczynających sprzedaż w trakcie roku podatkowego? A jeśli podatnik przestał spełniać warunki do zwolnienia?
  • Zmiany w Wiążącej Informacji Stawkowej: elektronizacja wniosku o WIS – co jeśli wystąpią problemy techniczne z jego wysłaniem albo musimy dostarczyć próbki towaru? Jaki jest termin rozpatrzenia wniosku?
  • Płatności transgraniczne – nowe obowiązki: kto i w jakim przypadku musi prowadzić ewidencję odbiorców płatności i płatności transgranicznych?
  • Zmiana kursu euro w 2024 r. – jak wpłynie na limity małego podatnika, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, amortyzacji de minimis, stosowania pełnej lub uproszczonej rachunkowości?
  • Mikrorachunek podatkowy – co mienia nowelizacja? Jakie rodzaje podatków i opłat mogą być realizowane przy użyciu mikrorachunku?
Blok 2

W jaki sposób skarbówka typuje do kontroli, jakich nowych narzędzi używa i co zmieni KSEF w kontekście JPK?

  • Skąd skarbówka bierze o Tobie informacje – nowe uprawnienia organów kontroli, które dają pełny obraz wykonanych przez Ciebie transakcji. Kto jeszcze oprócz urzędu skarbowego ma dostęp do danych, co kupujesz jako przedsiębiorca i jako zwykły Kowalski?
  • System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR) – do czego służy to narzędzie e-kontroli? Kto jest objęty e-kontrolą szefa KAS? Jakie dane analizuje z Krajowej Ewidencji Podatników, Krajowego Rejestru Sądowego, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej?
  • Fakturowanie w KSeF – kogo obejmuje nowy obowiązek po zmianach? Jak odróżnić konsumenta od przedsiębiorcy? Co z firmami sprzedającymi usługi zwolnione z VAT-u i przychodami poniżej 200 000 zł?
  • JPK a KSeF – na czym polega kontrola krzyżowa? W jaki sposób te dwa systemy będą ze sobą powiązane? Jakie nowe dane trzeba będzie wprowadzać do JPK, by ułatwić urzędnikom identyfikację faktur wystawionych w KSeF? Na co uważać, by nie podpaść fiskusowi?
  • KSeF – ułatwienie czy pełna inwigilacja? W jaki sposób fiskus od razu wychwyci rozbieżności w składanych  informacjach podatkowych, celnych, akcyzowych, bankowych, z Centralnego Repozytorium Kas,  giełd wierzytelności?
  • Dlaczego wdrożenie KSeF to nie jest problem tylko księgowości, lecz całej firmy?
Blok 3

Co trzeba uporządkować w firmie, zanim rozpoczną się wzmożone e-kontrole i zacznie obowiązywać KSeF?

  • Przegląd umów i ustaleń z kontrahentami – na co zwrócić szczególną uwagę? Dlaczego w te działania trzeba zaangażować biura obsługi klientów, logistów, handlowców i działy sprzedaży? Jak na nowo ustawić procedury zawierania umów z klientami, by zapobiec błędom, które od razu zostaną wychwycone w systemie KSeF? Jakie zapisy zawrzeć w wewnętrznych regulaminach i porozumieniach z kontrahentami, by zapewnić sobie bezpieczeństwo?
  • Obieg dokumentacji zakupów i sprzedaży w firmie – sprawdzone patenty ekspertki, by dokumenty zakupowe i sprzedażowe nie gubiły się gdzieś po drodze i trafiały na czas do księgowości.
  • Współpraca z biurem rachunkowym w kontekście z KSeF – za co będzie odpowiadać klient, a za co biuro? Jakie klauzule zawrzeć w umowie, by zapewnić sobie bezpieczeństwo? Jak nadawać uprawnienia do korzystania z KSeF dla biura rachunkowego?
  • Współpraca z firmą informatyczną – czy korzystanie z nakładki przygotowanej przez MF to dobry pomysł? Jakie funkcjonalności oferowane przez firmy informatyczne powinny przesądzać o zakupie oprogramowania? Na co zwrócić uwagę, by adaptacja firmowych programów do nowych wymogów przebiegła sprawnie i jak najmniejszym kosztem?
Blok 4

Jakie kary grożą z k.k.s. w 2024 r.?

  • Czym różni się przestępstwo skarbowe od wykroczenia skarbowego?
  • Dwukrotny wzrost kar za wykroczenia lub popełnienie przestępstw skarbowych: ile wyniosą sankcje w 2024 r.?
  • Co bierze pod uwagę sąd, ustalając stawkę dzienną?
Do udziału w warsztatach zapraszamy:
  • specjalistów działów księgowych i podatkowych,
  • głównych księgowych,
  • pracowników biur rachunkowych,
  • doradców podatkowych.
Prelegent
Luiza Pieprzyk (PARTNER TAX & DUTY)
Luiza Pieprzyk (PARTNER TAX & DUTY)

Audytor podatkowy, trener, wykładowca; specjalista w zakresie podatku od towarów i usług VAT w Polsce i UE; były urzędnik resortu Ministerstwa Finansów

Wieloletni pracownik organów podatkowych (ponad 15 lat) –  specjalista w zakresie podatku od towarów i usług w Polsce i krajach UE, pracujący jako orzecznik, specjalista ds. kontroli handlu wewnątrzwspólnotowego w organach podatkowych, zajmujący się orzecznictwem w zakresie podatku VAT w Polsce i w krajach Unii Europejskiej, realizujący zadania administracji w zakresie kontroli i weryfikacji transakcji wewnątrzwspólnotowych w UE, szkoleniowiec Ministerstwa Finansów. Doświadczony audytor podatkowy, trener pracowników organów kontroli oraz księgowych, doradców podatkowych, biegłych rewidentów i prawników. Od lat wdraża w podmiotach gospodarczych procedury i politykę bezpieczeństwa podatkowego w zakresie VAT w transakcjach krajowych i zagranicznych w ujęciu podatkowym, logistycznym i handlowym. Twórca indywidualnych procedur podatkowych i projektów dla podmiotów polskich i międzynarodowych, realizujących główne cele przesłanek należytej staranności na każdym etapie działalności podmiotu –od kadry menadżerskiej i zarządu po pozostałe działy/ piony w danej jednostce.

Wybierz swoją wersję szkolenia!

Sam decydujesz, w jaki sposób chcesz uczestniczyć w szkoleniu, wybierając wersję, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom:

  • STANDARD – udział w szkoleniu na żywo
  • PREMIUM – udział w szkoleniu na żywo + dostęp do nagrania szkolenia przez 14 dni po zakończeniu
  • SUPERPREMIUM – udział w szkoleniu na żywo + dostęp do nagrania szkolenia przez 14 dni po zakończeniu + dostęp do szkolenia online Jana Fedorowicza  „Inwentaryzacja jako sposób zarządzania majątkiem firmowym”.
Koszt uczestnictwa
WERSJA STANDARD

Ta wersja zawiera:

  • gwarancję uczestnictwa w praktycznym szkoleniu prowadzonym przez doświadczonego i cenionego specjalistę,
  • certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu.
WERSJA PREMIUM

Ta wersja zawiera:

  • gwarancję uczestnictwa w praktycznym szkoleniu prowadzonym przez doświadczonego i cenionego specjalistę,
  • certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu,
  • dostęp do nagrania szkolenia przez 14 dni po zakończeniu.
WERSJA SUPERPREMIUM

Ta wersja zawiera:

  • gwarancję uczestnictwa w praktycznym szkoleniu prowadzonym przez doświadczonego i cenionego specjalistę,
  • certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu,
  • dostęp do nagrania szkolenia przez 14 dni po zakończeniu,
  • dostęp do szkolenia online Jana Fedorowicza  „Inwentaryzacja jako sposób zarządzania majątkiem firmowym”.
Wybierz swoją wersję
 

Potrzebujesz informacji?
Skontaktuj się z nami!

Formularz kontaktowy