Uwaga! Trwa sprzedaż! Sprawdź szczegóły >>

Organizator:

Psychologia w Praktyce

Warsztat online

Diagnoza i terapia zaburzeń osobowości

Specjalistyczny warsztat doskonalący dla psychologów i psychoterapeutów, który umożliwia poszerzenie oraz pogłębienie wiedzy na temat diagnozy różnicowej i terapii zaburzeń osobowości

Głównym celem warsztatu jest przygotowanie uczestników do korzystania z metod i technik, które zwiększą skutecznoś oddziaływań diagnostycznych i terapeutycznych w pracy z osobami borykającymi się z zaburzeniami osobowości.

Na przykładzie konkretnych studiów przypadków zobrazujemy różnice występujące między osobowością z pogranicza borderline a osobowością zależną oraz osobowością histrioniczną a narcystyczną. Przedstawimy kryteria diagnostyczne i charakterystyczne objawy oraz wskażemy możliwe pułapki diagnostyczne.

Weź udział w warsztacie jeśli:
  • chcesz dowiedzieć się, jak mechanizmy psychologiczne oraz czynniki genetyczne i środowiskowe wpływają na powstawanie konkretnych zaburzeń osobowości i za pomocą jakich metod pracować z klientem,
  • chcesz nauczyć się rozpoznawać i różnicować, na przykładzie konkretnych przypadków, objawy zaburzeń osobowości oraz dowiedzieć się, jak przeprowadzać diagnostykę różnicową, aby nie wpaść w pułapkę błędnych przekonań,
  • pragniesz wprowadzić do swojej praktyki terapeutycznej nowe metody pracy i narzędzia terapeutyczne, które będą adekwatne do potrzeb zmieniającego się świata i uwarunkowań funkcjonowania.
W trakcie warsztatów omówimy i zobrazujemy na przykładach:
  • Jakie są najczęstsze kontrowersje oraz pułapki diagnostyczne dotyczące zaburzeń osobowości – jak je identyfikować, jak sobie z nimi radzić i jakie scenariusze pracy wykorzystywać w praktyce terapeutycznej?
  • Jak czynniki genetyczne, biologiczne oraz uwarunkowania środowiskowe mogą wpływać na specyfikę powstawania zaburzeń osobowości?
  • W jaki sposób długotrwałe odczuwanie lęku, poczucie bezsilności i bezradności oraz izolacja społeczna i autoizolacja mogą wpływać na kształtowanie się określonych zaburzeń osobowości?
  • Jak na etapie diagnozy nie popaść w pułapkę błędnych przekonań i prawidłowo zidentyfikować konkretne zaburzenie osobowości?
  • Jakie różnice i podobieństwa występują między osobowością narcystyczną a histrioniczną? Różnicowanie objawów, kryteria i pułapki diagnostyczne oraz częstość występowania w populacji.
  • Przy użyciu jakich metod oraz technik diagnostycznych rozróżnić osobowość z pogranicza – borderline a osobowość zależną? Narzędzie terapeutyczne pomocne w rozpoznaniu objawów oraz odpowiedniej klasyfikacji.
  • Jak zidentyfikować maski zaburzeń osobowości oraz charakterystyczne dla danego typu osobowości sposoby funkcjonowania w społeczeństwie?
  • W jaki sposób zaburzenia osobowości mogą determinować i zniekształcać obraz postrzeganego świata, innych i własnej osoby?
  • Jakie są najczęściej pojawiające się objawy psychiczne, somatyczne i fizyczne wśród zaburzeń osobowości?
  • W jaki sposób integrować ze sobą różne metody i techniki terapeutyczne odpowiadające na potrzeby współczesnego świata, aby zmaksymalizować efekt terapii?
Program warsztatów online
Moduł 1

Mechanizmy powstawania zaburzeń osobowości

  • Rola czynników genetycznych, biologicznych i środowiskowych w powstawaniu zaburzeń osobowości – jakie mechanizmy warunkują określone typy osobowości?

  • Jak nieprawidłowe wzorce rodzinne, zaburzenia w relacji rodzic-dziecko oraz dorastanie w warunkach społecznej patologii wpływa na kształtowanie się zaburzeń osobowości w dorosłym życiu? – przełożenie wiedzy teoretycznej na warsztat pracy terapeutycznej.

  • Nadużywanie substancji psychoaktywnych jako jedna z możliwych przyczyn wystąpienia zaburzeń osobowości – jakie zmiany, zachodzące w mózgu mogą wpływać na wytworzenie się lub pogłębienie określonych zaburzeń osobowości?

  • Długotrwałe odczuwanie lęku, poczucia bezsilności i bezradności, doznawanie przemocy oraz społeczna izolacja i autoizolacja jako prawdopodobne czynniki rozwinięcia się zaburzeń osobowości – praktyczne wskazówki do prowadzenia terapii.

  • Jak rozpoznawać mechanizmy obronne maskujące charakterystyczne objawy zaburzeń osobowości oraz na co szczególnie zwrócić uwagę przed rozpoczęciem terapii z osobą borykającą się z zaburzeniami osobowości? – praktyczne wskazówki oraz przełożenie wiedzy teoretycznej na realia pracy w gabinecie.

Moduł 2

Specyfika diagnozy zaburzeń osobowości – diagnoza różnicowa

  • Praca z osobą cierpiącą na zaburzenia osobowości – nawiązanie i podtrzymanie kontaktu, specyfika procesu terapeutycznego, rozpoznanie objawów oraz masek i mechanizmów obronnych.

  • Diagnoza osobowości borderline, zależnej, narcystycznej i histrionicznej – uwzględnienie niewłaściwych i trudnych relacji rodzinnych z okresu dzieciństwa, nieprawidłowego funkcjonowania systemu rodzinnego oraz czynników środowiskowych i zachowań patologicznych w procesie wychowania i socjalizacji.

  • Kryteria diagnostyczne oraz rozpoznanie objawów zaburzenia osobowości typu borderline i osobowości zależnej – podobieństwa i różnice w oparciu o studium przypadku.

  • Kryteria diagnostyczne oraz rozpoznanie objawów zaburzenia osobowości narcystycznej i osobowości histrionicznej – podobieństwa i różnice w oparciu o studium przypadku.

  • Związek zaburzeń osobowości z zaburzeniami lękowymi oraz zachowaniami autodestrukcyjnymi - skala i charakterystyka problemu samouszkodzeń oraz zachowań samobójczych. Jakie narzędzia terapeutyczne zastosować, aby pomóc osobie po próbie samobójczej.

  • Zaburzenia osobowości a specyfika obecnego stylu życia i pojawiających się zmian w funkcjonowaniu społecznym – przykłady metod diagnostycznych odpowiadających na potrzeby współczesnego świata

Moduł 3

Terapia zaburzeń osobowości – metody pracy

  • Długoterminowa psychoterapia psychodynamiczna oraz terapia psychoanalityczna – jaką rolę w procesie terapeutycznym odgrywa psychoterapeuta? Maksymalizacja efektów leczenia poprzez zastosowanie m.in. terapii skoncentrowanej na przeniesieniu.

  • Terapia dialektyczno-behawioralna bazująca na terapii poznawczo-behawioralnej – jakie korzyści przynosi uważność w procesie terapeutycznym i leczeniu zaburzeń osobowości?

  • Farmakoterapia – jaką rolę w leczeniu zaburzeń osobowości odgrywają leki stabilizujące nastrój, przeciwlękowe oraz przeciwdepresyjne?

  • Treningi umiejętności społecznych – jaką rolę w zmniejszaniu skutków zaburzeń osobowości ma modelowanie nowych zachowań, umiejętność radzenia sobie z trudnymi emocjami i reagowanie adekwatne do sytuacji, budowanie poczucia własnej wartości oraz uczenie się zasad komunikacji?

Moduł 4
Warsztat praktyczny

Case study – Praca nad studium przypadku

  • Omówimy konkretne studia przypadku, dzięki którym dowiesz się, jak krok po kroku przeanalizować objawy pojawiające się u osób zmagających się z zaburzeniami osobowości oraz jakie techniki terapii zastosować;

  • Przybliżymy Ci metody oraz narzędzia diagnostyczne pomagające ułożyć plan terapii oraz zakres ćwiczeń, który będziesz mógł zastosować w pracy z klientem;

  • Wskażemy możliwe efekty pracy terapeutycznej, które można osiągnąć w przypadku terapii osób z zaburzeniami osobowości wywołanymi przewlekłym różnymi czynnikami psychospołecznymi oraz długotrwałym lękiem.

Wersja PREMIUM

Uwaga! Szkolenie jest dostępne w wersji STANDARD i wersji PREMIUM.

Zamawiając szkolenie w wersji PREMIUM, uczestnicy otrzymają dodatkowo pakiet aż 6 obszernych artykułów poświęconych tematyce zaburzeń osobowości wraz z praktycznymi wskazówkami, kartami pracy, przykładami ćwiczeń, które będą mogli Państwo wykorzystać w pracy z pacjentami w swoim gabinecie.

  1. Autodestrukcyjne mechanizmy odreagowania w osobowości typu borderline.
    Na przykładzie studium przypadku poznasz praktyczne wskazówki oraz zalecenia terapeutyczne do pracy w gabinecie z osobami zmagającymi się z zaburzeniami osobowości typu borderline.
     
  2. Integracyjny model osobowości zależnej wg Roberta Bornsteina, implikacje dla pracy terapeutycznej. Samowspółczucie jako narzędzie w terapii osób z rozpoznaniem cech osobowości zależnej.
    Poznasz kryteria diagnostyczne oraz wyposażysz się w przykładowe ćwiczenia i karty pracy, które będziesz mógł wykorzystać w pracy z osobą, zmagającą się z zaburzeniami osobowości zależnej.
     
  3. Narcystyczna osobowość naszych czasów – odmienne spojrzenie na narcyzm.
    Poznasz różne definicje oraz kryteria diagnostyczne narcyzmu. Dowiesz się jak funkcjonuje narcyz we współczesnym świecie oraz będziesz potrafił rozpoznać charakterystyczne dla narcyzmu cechy w pracy terapeutycznej.
     
  4. Osobowość narcystyczna i osobowość histrioniczna – różnice w diagnozowaniu i w terapii.
    Na przykładzie studiów przypadków nauczysz się rozpoznawać różnice między osobowością narcystyczną a histrioniczną. Otrzymasz praktyczne wskazówki do prowadzenia diagnozy oraz terapii, dzięki którym z łatwością przełożysz wiedzę teoretyczną na praktykę terapeutyczną w gabinecie.
     
  5. Pomóż mi się sobą zaopiekować, czyli o wewnętrznym dziecku i relacji terapeutycznej w terapii schematów zaburzeń osobowości borderline (BPD).
    W oparciu o studium przypadku poznasz praktyczne i skuteczne metody do prowadzenia terapii osoby zmagającej się z zaburzeniami osobowości typu borderline.
     
  6. Przymierze terapeutyczne w przypadku terapii osób z zaburzeniem osobowości z pogranicza – szanse i pułapki.
    Na przykładzie studiów przypadków dowiesz się jak rozpocząć oraz prowadzić terapię osób z zaburzeniami osobowości z pogranicza – na co warto zwrócić szczególną uwagę, jakie metody i techniki terapeutyczne zastosować oraz jak zbudować pełną zaufania i bezpieczeństwa relację między klientem a psychoterapeutą?
Prowadzący:
Dr Marta Melka-Roszczyk
Dr Marta Melka-Roszczyk

Doktor nauk o zdrowiu, psycholog, psychoterapeuta, biegły sądowy. W swojej prywatnej praktyce zajmuje się psychoterapią indywidualną osób dorosłych, młodzieży oraz psychoterapią par i małżeństw.

Koszt uczestnictwa
WERSJA STANDARD

699 zł netto

499 zł netto

Ta wersja zawiera:

  • gwarancję uczestnictwa w praktycznym szkoleniu prowadzonym przez doświadczonego i cenionego specjalistę,
  • dostęp do nagrania szkolenia przez 30 dni po zakończeniu,
  • certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu.
WERSJA PREMIUM

799 zł netto

599 zł netto

Ta wersja zawiera:

  • gwarancję uczestnictwa w praktycznym szkoleniu prowadzonym przez doświadczonego i cenionego specjalistę,
  • dostęp do nagrania szkolenia przez 30 dni po zakończeniu,
  • certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu,
  • pakiet 6 artykułów poświęconych tematyce zaburzeń osobowości wraz z praktycznymi wskazówkami, kartami pracy, przykładami ćwiczeń.
Wybierz swoją wersję
 

Potrzebujesz informacji?
Skontaktuj się z nami!

Formularz kontaktowy