Uwaga! Trwa sprzedaż! Sprawdź szczegóły >>

Organizator:

PSYCHOLOGIA W PRAKTYCE      

 

Certyfikowane szkolenie

Osobowość narcystyczna – wyzwania diagnostyczne i niuanse terapeutyczne

Specjalistyczny warsztat doskonalący dla psychologów i psychoterapeutów, który umożliwi poszerzenie oraz pogłębienie wiedzy na temat specyfiki diagnozy i terapii osobowości narcystycznej

Warsztaty poprowadzi Barbara Wesołowska-Budka

Głównym celem warsztatu jest uwrażliwienie specjalistów na specyfikę i trudności wynikające z pracy z osobowością narcystyczną. Przygotujemy uczestników do korzystania z metod i technik, które zwiększą skuteczność oddziaływań diagnostycznych i terapeutycznych.

Na przykładzie konkretnych studiów przypadków zobrazujemy specyficzne dla osobowości narcystycznej zachowania oraz sposoby funkcjonowania w społeczeństwie i w relacjach. Wskażemy, jakie są najbardziej istotne niuanse diagnostyczne oraz podpowiemy, dlaczego warto w procesie terapeutycznym wziąć pod uwagę uzależnienia, ryzykowne zachowania i przypadkowe kontakty seksualne u osób z narcystycznym zaburzeniem osobowości.

Weź udział w warsztacie jeśli:
  • chcesz nauczyć się trafnie rozpoznawać i różnicować, na przykładzie konkretnych przypadków, objawy zaburzenia osobowości narcystycznej i możliwych zaburzeń współistniejących oraz dowiedzieć się, jak przeprowadzać diagnostykę, aby nie wpaść w pułapkę błędnych przekonań i być uważnym na specyficzne niuanse w zachowaniach klienta,
  • chcesz dowiedzieć się w jaki sposób określone zachowania klienta – komunikacja z innymi ludźmi, odbieranie świata, wyrażanie potrzeb i emocji, opinia o własnej osobie – wpływają na budowanie trwałych relacji partnerskich oraz nawiązanie i podtrzymanie kontaktu terapeutycznego,
  • pragniesz wprowadzić do swojej praktyki skuteczne i sprawdzone metody pracy i narzędzia terapeutyczne, które będą pomocne w pracy z klientem cierpiącym na narcystyczne zaburzenia osobowości.
W trakcie warsztatów omówimy i zobrazujemy na przykładach:
  • W jaki sposób nieprawidłowo wykształcone więzi w dzieciństwie oraz doświadczenie traumatycznych wydarzeń i zaniedbania ze strony rodziców/opiekunów mogą po latach doprowadzić do pojawienia się osobowości narcystycznej?
  • Przy użyciu jakich metod, na etapie procesu diagnostycznego, poprawnie zidentyfikować osobowość narcystyczną oraz na jakie sytuacje z życia klienta pozostać uważnym, aby nie popaść w pułapkę błędnych przekonań?
  • Jak na podstawie konkretnych zachowań klienta trafnie rozpoznać rodzaj osobowości narcystycznej? Różnice między narcyzem elitarnym, uwodzicielskim, roszczeniowym czy wielkościowym.
  • Z jakimi trudnościami w obszarze nawiązywania i podtrzymywania relacji terapeutycznej mierzą się inni specjaliści pracujący z klientem z osobowością narcystyczną i jak sobie z nimi radzić?
  • Jaki jest związek między osobowością narcystyczną a przekonaniem o własnej niepowtarzalności i wyjątkowości, brakiem empatii, zazdrością, uważaniem się za wybitną jednostkę?
  • W jaki sposób narcystyczne zaburzenie osobowości może determinować i zniekształcać obraz postrzeganego świata, innych i własnej osoby? Wyolbrzymianie swoich wysiłków, wpędzanie innych członków rodziny w poczucie winy, ignorancja potrzeb innych ludzi.
  • Jak poprzez zastosowanie terapii dialektyczno-behawioralnej, Terapii Skoncentrowanej na Przeniesieniu, terapii schematów oraz Terapii Gestalt efektywnie pracować z klientem nad jego potrzebami i sposobem funkcjonowania w społeczeństwie?
Program warsztatów
Moduł I

Specyfika i niuanse diagnostyczne w pracy z osobowością narcystyczną

  • Dbająca o swój wygląd, uprzejma, dobroczynna, odnosząca sukcesy i pozytywna osoba w gabinecie terapeuty – jak nie popaść w pułapkę błędnych przekonań oraz technik manipulacji, które w kontakcie diagnostycznym stosuje klient z osobowością narcystyczną?
  • Diagnoza osobowości narcystycznej z uwzględnieniem niewłaściwych i trudnych relacji rodzinnych z okresu dzieciństwa, nieprawidłowego funkcjonowania systemu rodzinnego oraz czynników środowiskowych i zachowań patologicznych w procesie wychowania i socjalizacji – jakie doświadczenia mogą zakłócać relację terapeuta-klient i na co warto być uważnym w kontakcie terapeutycznym?
  • Poprzez analizę jakich zachowań klienta trafnie zidentyfikować rodzaj narcyzmu, z którym się zmaga? – konkretne kryteria i pytania diagnostyczne ułatwiające rozpoznanie narcyzmu doskonałego, uroczego, wrażliwego, agresywnego i elastycznego.
  • Osoba z bardzo wysokim poczuciem własnej wartości, przekonaniem o własnej wyjątkowości, wymagająca ciągłego podziwu, przejawiająca brak empatii, wykorzystująca innych oraz przejawiająca zazdrość i arogancję – w jaki sposób rozpoznać, że typowe objawy narcyzmu mogą być maską zaburzeń lękowych, depresyjnych, osobowości antyspołecznej czy niskiej samooceny?
  • Związek osobowości narcystycznej z zaburzeniami odżywiania, chorobą afektywną dwubiegunową i nadużywaniem substancji psychoaktywnych – skala i charakterystyka problemu zaburzeń współistniejących oraz przykładowe scenariusze diagnostyczne do wykorzystania w realiach gabinetu.
Moduł II

Osobowość narcystyczna w relacjach interpersonalnych – praca indywidualna z pacjentem i praca z parą

  • Nieangażowanie się w związki spowodowane lękiem przed skonfrontowaniem się przy drugiej osobie ze swoimi wadami, nieumiejętnością okazywania emocji, niską samooceną – jak pracować z klientem narcystycznym, który jest podatny na zranienie, boi się odrzucenia oraz czuje się niezrozumiany i nieszczęśliwy? Skuteczne scenariusze terapeutyczne.
  • W jaki sposób poprzez pytania dotyczące życia rodzinnego lub funkcjonowania w parze rozpoznać, że mamy do czynienia z osobowością narcystyczną? 
  • Jak stosować terapię systemową, aby była ona skuteczną metodą pracy, gdy klient wyolbrzymia swoje zasługi i wysiłki, wpędza członków rodziny w poczucie winy i obarcza ich za porażki, a także ignoruje potrzeby innych?
  • Przy użyciu jakich metod terapeutycznych pracować z parą, u której pojawia się problem manipulacji, oszczerstw, wykorzystywania ze strony jednego z partnerów? – jakie kroki interwencyjne podjąć, kiedy jeden z partnerów „wybiela się” przed innymi osobami i manipuluje nimi na swoją korzyść?
  • Trzy fazy związku z narcyzem – idealizacja, dewaluacja, dyskredytacja. Jakie kroki terapeutyczne podjąć w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia jednego z partnerów – na jakie zachowania warto zwracać uwagę w pracy z parą, gdzie jedna z osób przejawia cechy osobowości narcystycznej?
Moduł III

Metody i narzędzia terapeutyczne skuteczne w pracy z osobowością narcystyczną

  • Długoterminowa psychoterapia psychodynamiczna oraz terapia psychoanalityczna – jaką rolę w procesie terapeutycznym odgrywa psychoterapeuta? Maksymalizacja efektów leczenia poprzez zastosowanie pracy z wglądem, klaryfikacji, konfrontacji oraz interpretacji.
  • Terapia skoncentrowana na przeniesieniu – jak dzięki zastosowaniu tej metody poszerzyć świadomość klienta  i zintegrować jego wszystkie aspekty świata wewnętrznego, aby spójnie mógł odbierać siebie i otaczający go świat?
  • Praca z wyobrażeniami oraz praca z trybami jako skuteczne metody zmiany schematów – jak pomóc klientowi w poznaniu jego głębszych stanów emocjonalnych oraz zrozumieniu i przepracowaniu traumatycznych doświadczeń z dzieciństwa, które mają wpływ na wystąpienie osobowości narcystycznej?
  • Terapia Gestalt i wykorzystanie pracy z pustym krzesłem i z dwoma krzesłami – jaką rolę w zmniejszaniu skutków osobowości narcystycznej ma modelowanie nowych zachowań, umiejętność radzenia sobie z trudnymi emocjami i reagowanie adekwatne do sytuacji, budowanie zdrowego poczucia własnej wartości oraz uczenie się zasad komunikacji?
  • Terapia schematów – jak poprzez pracę ze schematami sprawić, aby osoba z osobowością narcystyczną nauczyła się stabilniej i bardziej realistycznie przeżywać uczucia dotyczące relacji z samym sobą i innymi ludźmi oraz zniwelowała swoje dysfunkcjonalne schematy?
Moduł IV
Warsztat praktyczny

Case study – praca nad studium przypadku

  • Omówimy konkretne studia przypadku z gabinetu terapeuty, dzięki którym dowiesz się, jak krok po kroku przeanalizować objawy pojawiające się u osób przejawiających typ osobowości narcystycznej oraz jakie techniki terapii zastosować.
  • Przybliżymy metody oraz narzędzia diagnostyczne pomagające ułożyć plan terapii oraz zakres ćwiczeń, który będziesz mógł zastosować w pracy z klientem z osobowością narcystyczną.
  • Wskażemy możliwe efekty pracy terapeutycznej, które można osiągnąć w przypadku terapii osób z narcystycznym zaburzeniem osobowości.

Case study: Klientka uważa się za osobę lepszą od innych. Uważa, że ma większe możliwości do rozwoju i kariery niż inni ludzie. Krytyka kierowana w jej stronę od innych osób sprawia, że kobieta zamyka się w sobie, odrzuca wszelkie znajomości i ma kłopoty z ponownym wejściem w relację. Kobieta jednak wie, w jaki sposób zmanipulować odpowiednie osoby, aby osiągnąć zamierzony cel. Klientka czuje się zazdrosna, jest arogancka i nieempatyczna, jeśli tylko ktoś jest lepszy od niej. Przy użyciu jakich metod pracować z osobowością narcystyczną i charakterystycznymi dla tego typu osobowości problemami?

Case study: Ania i Michał pozornie stanowili bardzo udany związek. Wszystko było w porządku, do momentu pojawienia się dzieci. Jeśli cokolwiek nie układało się po jego myśli, stawał się bardzo agresywny. Niestety przez wiele lat nikt nie poznał dramatu tej rodziny. Mężczyzna bardzo umiejętnie manipulował otoczeniem i nikt nie wierzył w relacje i opowiadania Ani. Nawet najbliższa rodzina, nauczyciele dzieci oraz terapeuta małżeński, nie dali wiary temu, co przeszła kobieta.

Warsztaty poprowadzi
Olga Olszewska
Olga Olszewska

Psychoterapeuta, seksuolog, socjoterapeuta ukończyła dwuletnie Studium Psychoterapii i Socjoterapii Dzieci i Młodzieży przy Krakowskim Centrum Psychodynamicznym w Krakowie, a także Psychodynamiczną Szkołę Psychoterapii. Seksuologię Kliniczną ukończyła na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Obecnie jest w trakcie szkolenia z psychotraumatologii przy Pomorskiej Fundacji Psychotraumatologii w Gdańsku. Pracuje indywidualnie z pacjentami powyżej 12 roku życia. Doświadczenie zdobywała w placówkach opiekuńczo – wychowawczych, w Krajowym Ośrodku Psychiatrii Sądowej dla Nieletnich, podczas stażu w Zakładzie Seksuologii Klinicznej Instytutu Seksuologii PTS i w Poradni Seksuologicznej i Patologii Współżycia Centrum Psychoterapii SWZPZPOZ. Dodatkowo uczestniczyła w wielu szkoleniach i stale podnosi swoje kwalifikacje i kompetencje, m.in. ukończyła studium „Depresja w okresie okołoporodowym – praca terapeutyczna z kobietą i jej rodziną” organizowane przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Wybierz swoją wersję szkolenia!

Sam decydujesz, w jaki sposób chcesz uczestniczyć w szkoleniu, wybierając wersję, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom:

WERSJA STANDARD

Ta wersja zawiera:

  • gwarancję uczestnictwa w praktycznym szkoleniu prowadzonym przez doświadczonego i cenionego specjalistę,
  • certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu.

WERSJA PREMIUM

Ta wersja zawiera:

  • gwarancję uczestnictwa w praktycznym szkoleniu prowadzonym przez doświadczonego i cenionego specjalistę,
  • certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu,
  • dostęp do nagrania szkolenia przez 14 dni po jego zakończeniu.

WERSJA SUPERPREMIUM

Ta wersja zawiera:

  • gwarancję uczestnictwa w praktycznym szkoleniu prowadzonym przez doświadczonego i cenionego specjalistę,
  • certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu,
  • dostęp do nagrania szkolenia przez 14 dni po jego zakończeniu,
  • 4-tygodniowy dostęp do kursu na „ Osobowość narcystyczna i zaburzenia współwystępujące we współczesnym świecie” (więcej o kursie na stronie https://www.uniqskills.com/pl/terapia-psychologiczna/osobowosc-narcystyczna-i-zaburzenia-wspolwystepujace-we-wspolczesnym-swiecie).
Koszt uczestnictwa
WERSJA STANDARD

Ta wersja zawiera:

  • gwarancję uczestnictwa w praktycznym szkoleniu prowadzonym przez doświadczonego i cenionego specjalistę,
  • certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu.
WERSJA PREMIUM

Ta wersja zawiera:

  • gwarancję uczestnictwa w praktycznym szkoleniu prowadzonym przez doświadczonego i cenionego specjalistę,
  • certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu,
  • dostęp do nagrania szkolenia przez 14 dni po zakończeniu.
WERSJA SUPERPREMIUM

Ta wersja zawiera:

  • gwarancję uczestnictwa w praktycznym szkoleniu prowadzonym przez doświadczonego i cenionego specjalistę,
  • certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu,
  • dostęp do nagrania szkolenia przez 14 dni po zakończeniu,
  • 4-tygodniowy dostęp do kursu na „ Osobowość narcystyczna i zaburzenia współwystępujące we współczesnym świecie”.
Wybierz swoją wersję
 

Potrzebujesz informacji?
Skontaktuj się z nami!

Formularz kontaktowy