Uwaga! Sprzedaż biletów została zamknięta.

Organizator:

PSYCHOLOGIA W PRAKTYCE      

 

Szkolenie online LIVE

Zaburzenia seksualne w gabinecie psychologa i psychoterapeuty

Wyzwania diagnostyczne i terapeutyczne w trudnych przypadkach

Warsztaty poprowadzi Bogumiła Konieczna

 

Głównym celem warsztatu jest wzbogacenie uczestników o skuteczne i sprawdzone metody, techniki i narzędzia do diagnozy i terapii, które w trafny sposób pomogą w identyfikowaniu oraz różnicowaniu przypadków klinicznych z obszaru zaburzeń seksualnych. W oparciu o studia przypadków pokażemy, w jakich sytuacjach najskuteczniejsza może okazać się terapia indywidualna, a kiedy warto skierować klienta na terapię par.

Weź udział w warsztacie, jeśli:
  • Chcesz dowiedzieć się, przy użyciu jakich metod i technik diagnostycznych trafnie identyfikować oraz różnicować zaburzenia seksualne, takie jak: zaburzenia pożądania, rozhamowanie seksualne, by nie popaść w pułapkę błędnych przekonań?
  • Pragniesz poznać i wdrożyć do swojej pracy sprawdzone przez specjalistów praktyków metody terapii oraz narzędzia, które będą adekwatne do pracy z najbardziej wymagającymi przypadkami zaburzeń seksualnych?
  • Chcesz zapoznać się z realnymi przypadkami i problemami klientów, którzy trafiają do gabinetów terapeutycznych oraz wymienić się swoimi doświadczeniami i sprawdzonymi sposobami pracy z innymi terapeutami?

W trakcie warsztatów omówimy i zobrazujemy na przykładach:
  • Za pomocą jakich kryteriów diagnostycznych analizować objawy zaburzeń seksualnych u kobiet i mężczyzn? – wskazówki do rozpoznawania źródeł i przyczyn w oparciu o specjalistyczny wywiad seksuologiczny.
  • W jaki sposób nawiązać relację terapeutyczną w pracy z klientem indywidualnym oraz z parą, aby przełamać bariery w komunikacji dotyczącej spraw intymnych?
  • Jak na wstępnym etapie procesu diagnostycznego trafnie zidentyfikować, czy konkretne zaburzenie seksualne klasyfikuje się do terapii indywidualnej czy konieczna jest również terapia pary?
  • Jaki jest związek zaburzeń seksualnych z innymi zaburzeniami psychicznymi, np. zaburzeniem osobowości czy chorobą afektywną dwubiegunową? – praktyczne wytyczne do diagnozy różnicowej.
  • Jak nowe technologie, portale randkowe, pornografia i moda na hiperseksualność wpływają na specyfikę powstawania zaburzeń i dysfunkcji w obrębie seksualności? – jak przekłada się to na praktykę terapeutyczną?
  • W jaki sposób integrować ze sobą różne metody i techniki terapeutyczne odpowiadające na potrzeby współczesnego świata, aby zmaksymalizować efekt terapii psychoseksualnej?
  • Jak wdrożyć do pracy z klientem treningi seksualne, treningi masturbacyjne i mechanizmy cyrkularne? – w jakich sytuacjach terapeutycznych i w terapii jakich dysfunkcji seksualnych wprowadzać współpracę interdyscyplinarną np. z seksuologiem czy psychiatrą?
Program warsztatów:
Moduł 1

Pułapki diagnostyczne w obszarze zaburzeń seksualnych

  • Zaburzenia wytrysku, zaburzenia erekcji, obniżony lub nadmierny popęd seksualny – jak podczas wywiadu seksuologicznego zdiagnozować przyczyny i podłoże fizyczne lub psychiczne podstawowych problemów seksualnych u mężczyzn?
  • Obniżone libido oraz brak radosnego przeżywania – jak w oparciu o specjalistyczny wywiad seksuologiczny rozpoznać psychiczne podłoże zaburzeń seksualnych wśród kobiet? Kryteria diagnostyczne oraz strategie postępowania niezbędne w gabinecie terapeuty.
  • Związek zaburzeń seksualnych z zaburzeniami osobowości i chorobami psychicznymi – jak na etapie diagnozy rozpoznać, że uzależnienie od seksu lub rozhamowanie seksualne to skutek problemów w sferze seksualnej, a nie cech osobowości?
  • Dysfunkcje seksualne współwystępujące z depresją – w jaki sposób zaburzony obraz siebie, świata i innych, niskie poczucie własnej atrakcyjności oraz przyjmowanie lub nie leków stabilizujących nastrój wpływa na problemy z erekcją, wytryskiem, obniżonym libido i niskim popędem seksualnym?
  • Znaczenie relacji diagnostycznej i zdobycie zaufania terapeuty jako wstęp dla powodzenia dalszego procesu terapeutycznego – jaki wpływ na nawiązanie kontaktu z klientem ma seksualność terapeuty, sposób komunikacji i język jakim się posługuje?
  • Jak podczas wywiadu diagnostycznego oraz pierwszych spotkań z klientem trafnie zidentyfikować, czy potrzebuje on terapii indywidualnej czy konieczna jest terapia pary? – zaburzenia erekcji, brak pożądania i orgazmu czy obniżone libido jako jedne z głównych problemów obniżających satysfakcjonujące życie seksualne pary.
Moduł 2

Metody i techniki pracy z zaburzeniami seksualnymi

  • W jaki sposób pracować z błędnymi przekonaniami, które mają wpływ na życie seksualne pary i mogą przyczyniać się do obniżenia libido, problemów z wytryskiem czy erekcją? – praktyczne wskazówki do wykorzystania w gabinecie terapeuty
  • Praca terapeutyczna z nadmiernymi oczekiwaniami wobec partnera/partnerki, problemami komunikacyjnymi oraz rola zadań domowych w terapii pary – jak skutecznie pracować z parą nad jakością ich relacji?
  • Mechanizmy cyrkularne w terapii seksuologicznej pary – jak poprzez zastosowanie pytań cyrkularnych pracować nad bliskością, komunikacją, samooceną i poczuciem bezpieczeństwa w relacji intymnej? – przykład wykorzystania techniki w pracy z parą.
  • Propozycje treningów seksualnych, technik terapii poznawczo-behawioralnej, treningów relaksacji w pracy z zaburzeniami seksualnymi – praktyczne wskazówki i ćwiczenia do wykorzystania w pracy z klientem.
  • Poznanie założeń pracy seksuologicznej metodami PLISSIT, Good Enough Sex Model, treningu masturbacyjnego i podejścia intergratywnego w terapii zaburzeń seksualnych – przedstawienie metod w oparciu o studium przypadku
  • Jaką rolę dla satysfakcjonujących relacji intymnych, postrzegania własnego ciała oraz radzenia sobie z różnego rodzaju problemami natury seksualnej ma edukacja seksualna? – przykładowe psychoedukacje do wykorzystania w pracy z klientem indywidualnym i w pracy z parą.
Moduł 3

Case study - praca ze studium przypadku

  • Omówimy konkretne studia przypadków, dzięki którym dowiesz się, jak krok po kroku przeanalizować objawy i cechy charakterystyczne konkretnych zaburzeń seksualnych oraz jakie techniki terapii zastosować zarówno w terapii indywidualnej jak i terapii pary
  • Przybliżymy Ci metody oraz narzędzia diagnostyczne pomagające ułożyć plan terapii oraz zakres ćwiczeń, który będziesz mógł zastosować w pracy z parą oraz wskażemy możliwe efekty pracy terapeutycznej, które można osiągnąć w przypadku terapii indywidualnej osoby z zaburzeniami seksualnymi

    Opis przypadku – do gabinetu terapeuty trafia para, między którą zdarzają się coraz częstsze kłótnie i awantury, po których następują tzw. „ciche dni”. W relacji coraz rzadziej dochodzi do zbliżeń i kontaktów intymnych. Zarówno kobieta jak i mężczyzna nie odczuwają potrzeby odbywania stosunku. Udają się na terapię, ponieważ chcą naprawić swój związek i swoje życie seksualne. Jakie techniki diagnostyczne i terapeutyczne będą najbardziej skuteczne w terapii pary?

    Opis przypadku – do gabinetu terapeuty trafia mężczyzna, który od dłuższego czasu ma kłopoty z obniżonym popędem seksualnym oraz przedwczesnym wytryskiem. Kłopoty zaczęły pojawiać się 4 miesiące temu, mężczyzna nie wie niestety co jest przyczyną jego problemów, ponieważ do tej pory nie zmagał się z podobnymi zaburzeniami. Poprzez użycie jakich metod rozpoznać podłoże zaburzeń seksualnych i jakie elementy terapii wcielić, aby przyniosła one spodziewane efekty?

    Opis przypadku – do gabinetu terapeuty trafia kobieta, która od paru miesięcy zmaga się z zaburzeniami depresyjnymi. Jest w trakcie psychoterapii, jednak zalecono jej również wizytę u seksuologa, ponieważ w trakcie terapii okazało się, że kobieta miewa również problemy w relacjach intymnych ze swoim mężem. Jak pracować z osobą, która zmaga się z zaburzeniami depresyjnymi oraz obniżonym libido i obniżonym poczuciem własnej wartości?
Prowadzący:
Bogumiła Konieczna
Bogumiła Konieczna

Psycholog, psychoterapeuta systemowy, certyfikowany seksuolog kliniczny Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.

Uwaga!

W zależności od Twoich potrzeb i preferencji możesz wybrać jedną z poniższych wersji szkolenia:

  • wersja STANDARD – udział w szkoleniu na żywo,
  • wersja PREMIUM – udział w szkoleniu na żywo + dostęp do nagrania szkolenia przez 14 dni po zakończeniu,
  • wersja SUPERPREMIUM – udział w szkoleniu na żywo + dostęp do nagrania szkolenia przez 14 dni po zakończeniu + dostęp do kursu online na platformie uniqskills.com: TERAPIA PAR.
Koszt uczestnictwa:
WERSJA STANDARD

Ta wersja zawiera:

  • gwarancję uczestnictwa w praktycznym szkoleniu prowadzonym przez doświadczonego i cenionego specjalistę,
  • certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu.
WERSJA PREMIUM

Ta wersja zawiera:

  • gwarancję uczestnictwa w praktycznym szkoleniu prowadzonym przez doświadczonego i cenionego specjalistę,
  • certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu,
  • dostęp do nagrania szkolenia przez 14 dni po zakończeniu.
WERSJA SUPERPREMIUM

Ta wersja zawiera:

  • gwarancję uczestnictwa w praktycznym szkoleniu prowadzonym przez doświadczonego i cenionego specjalistę,
  • certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu,
  • dostęp do nagrania szkolenia przez 14 dni po zakończeniu,
  • dostęp do kursu online na platformie uniqskills.com: TERAPIA PAR.
Wybierz swoją wersję
 

Potrzebujesz informacji?
Skontaktuj się z nami!

Formularz kontaktowy