Uwaga! Trwa sprzedaż! Sprawdź szczegóły >>

Organizator:

Real Estate Magazine  Doradca prawny w zarządzaniu nieruchomościami

 

Warsztaty prawno-finansowe dla zarządców, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Zarządzanie spółdzielnią i wspólnotą mieszkaniową w sytuacjach trudnych

Jak zgodnie z prawem rozwiązywać sytuacje konfliktowe z lokatorami i planować finanse z uwzględnieniem podwyżek i nowych regulacji prawnych?

Warsztaty poprowadzą: dr Ewa Spigarska i adw. Andrzej Kulak

Niezbędna wiedza prawna w praktycznym ujęciu,

dzięki której z powodzeniem rozwiążesz sytuacje konfliktowe związane z lokatorami, powołując się na obowiązujące przepisy prawne.

Porady dotyczące finansów

w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych – omówimy podatek dochodowy, VAT i sporządzanie planu oszczędności w dobie kryzysu gospodarczego.

Merytoryczne i praktyczne szkolenie

składające się z dwóch części – prawnej i finansowej – podczas których za pośrednictwem czatu można zadawać pytanie ekspertom i rozwiać swoje wątpliwości

Weź udział w warsztatach, jeżeli chcesz:
  • dowiedzieć się, jak reagować w sytuacjach konfliktowych i skutecznie rozwiązywać problemy z uciążliwymi lokatorami w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych,
  • zyskać wiedzę prawną, jak postępować w przypadku lokatorów zalegających z opłatami i jakie są możliwości prawne windykowania przeterminowanych należności,
  • poznać zakres odpowiedzialności i kompetencji zarządcy w zarządzaniu częściami wspólnymi,
  • otrzymać wskazówki, jak sporządzić plan oszczędnościowy na trudne czasy, nauczyć lokatorów oszczędzania i podejmować decyzje, dzięki którym zabezpieczysz finanse spółdzielni i wspólnoty,
  • dowiedzieć się, co robić, kiedy lokatorzy i mieszkańcy nie segregują odpadów i jakie kary im za to grożą.
Do udziału w warsztatach online zapraszamy:
  • Właścicieli nieruchomości,
  • Zarządców nieruchomości,
  • Zarządców Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych,
  • Administratorów nieruchomości komunalnych.
Dzięki udziałowi w warsztatach dowiesz się, jak:
  • zarządzać nieruchomością i lokalami, kiedy pojawiają się problemy z kłopotliwymi lokatorami zakłócającymi mir domowy czy niepłacącymi należności na czas,
  • zgodnie z obowiązującym prawem rozwiązywać sytuacje konfliktowe we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych, jak np. niesegregowanie odpadów przez część lokatorów,
  • zmieniają się przepisy Prawa budowlanego dotyczącego KOB i jakie nowe obowiązki będą spoczywać na właścicielach i zarządcach nieruchomości w odniesieniu do utrzymania budynku,
  • prawidłowo rozliczać świadczenia medialne oraz finanse wspólnoty mieszkaniowej,
  • wdrażać działania mające na celu generowanie oszczędności, zwłaszcza w czasie kryzysu gospodarczego i podwyżek cen za media,
  • na jakich zasadach będzie obowiązywać podatek od deszczu w 2023 roku.
PROGRAM WARSZTATÓW
I MODUŁ PRAWNY

  1. Uciążliwi i nierzetelni lokatorzy – rola i obowiązki zarządcy w rozwiązywaniu problemów z uciążliwymi lokatorami. Postępowania sądowe i omówienie warunków eksmisji lokatorów z lokalu.
  2. Najem krótkoterminowy i związane z nim najczęstsze problemy – dewastowanie klatek schodowych i terenu wokół budynku, zakłócanie miru domowego – co może zrobić w takiej sytuacji z punktu widzenia prawa spółdzielnia i wspólnota mieszkaniowa? Praktyczne wskazówki.
  3. Kompetencje zarządcy w kwestii zarządzania częściami wspólnymi: piwnicami, strychami, klatkami schodowymi, windami i garażami. Przedstawienie najczęściej spotykanych problemów zarządców i omówienie możliwych działań, jakie może podjąć zarządca, by je rozwiązać - m.in. przechowywanie rzeczy w garażu wielostanowiskowym, zabudowa części ogródka przynależnego do mieszkania na parterze. Omówienie granicy pomiędzy częścią wspólną a własnością właściciela konkretnego mieszkania.
  4. Dochodzenie należności w przypadku zadłużonego lokalu. Jak postępować z lokatorami, którzy nie regulują opłat na czas? Przedsądowa i sądowa windykacja należności. Udostępnianie danych dłużników przez wspólnotę mieszkaniową – kiedy możliwa?

Panel dodatkowy:

Utrzymanie budynku i elektroniczny KOB

Od  1 stycznia 2023 r. zmienią się przepisy Prawa budowlanego dot. m.in. książki obiektu budowlanego – omówimy nowe obowiązki spoczywające na właścicielach/zarządcy.

II MODUŁ FINANSOWY

  1. Zarządzanie finansami spółdzielni i wspólnoty mieszkaniowej w dobie kryzysu. Jak zachęcać lokatorów do oszczędzania i w których obszarach szukać optymalizacji kosztów?
  2. Podatek od deszczu na nowych zasadach – kto dokładnie zapłaci podatek po nowelizacji i ile on wyniesie?
  3. Aktualne rozwiązania podatkowe w zakresie gospodarki zasobem wspólnot: składka zdrowotna, rozliczenia finansowe wspólnoty i nowe regulacje w zakresie rozliczania świadczeń medialnych.
  4. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi – omówienie problemów, w tym kwestii decyzji w zakresie kar za brak segregacji odpadów i monitoring w wiatach śmietnikowych.
Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniu z ekspertem?
  • Omówienie postępowań sądowych i warunków eksmisji lokatorów z lokalu. Wiedza i narzędzia prawne umożliwiające skuteczne rozwiązywanie trudnych problemów z lokatorami.
  • Praktyczne wskazówki dotyczące zarządzania finansami wspólnoty i spółdzielni oraz nowych regulacji finansowych.
  • Możliwość zadania na czacie pytania do eksperta i uzyskania porady bez konieczności wychodzenia z domu.
  • Certyfikat potwierdzający uczestnictwo. Każdy uczestnik szkolenia otrzyma certyfikat potwierdzający realizację programu szkolenia, świadczący o chęci podnoszenia kwalifikacji i zdobywaniu nowej wiedzy.
PRELEGENCI
Andrzej Kulak
Andrzej Kulak

Adwokat, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, gdzie ukończył prawo na Wydziale Prawa i Administracji oraz stosunki międzynarodowe na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Od 2011 roku współpracuje z wiodącymi poznańskimi kancelariami.

W latach 2013-2015 odbył aplikację adwokacką pod patronatem członka Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Jest wpisany na listę adwokatów Wielkopolskiej Izby Adwokackiej. W praktyce zawodowej zajmuje się sprawami z zakresu prawa cywilnego oraz gospodarczego, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów prawnych dotyczących procesu budowlanego i prac projektowych. Współpracuje z podmiotami publicznymi i prywatnymi w zakresie realizacji przez te podmioty inwestycji budowlanych.

dr Ewa Spigarska
dr Ewa Spigarska

Doktor nauk ekonomicznych, praktyk, Zarządca i Administrator nieruchomości, specjalizuje się w zagadnieniach rachunkowości. Wykładowca z wieloletnim doświadczeniem, w jej szkoleniach wzięło udział kilka tysięcy osób bardzo wysoko je oceniając. Autorka i współautorka wielu publikacji branżowych z zakresu rachunkowości i sprawozdawczości.

Uwaga!

W zależności od Twoich potrzeb i preferencji możesz wybrać jedną z poniższych wersji szkolenia:

wersja STANDARD
– udział w szkoleniu na żywo,

wersja PREMIUM
– udział w szkoleniu na żywo
+ dostęp do nagrania szkolenia przez 14 dni po zakończeniu.

Koszt uczestnictwa
KOSZT UCZESTNICTWA

Ta wersja zawiera:

  • gwarancję uczestnictwa w praktycznym szkoleniu prowadzonym przez doświadczonego i cenionego specjalistę,
  • certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu.
KOSZT UCZESTNICTWA

Ta wersja zawiera:

  • gwarancję uczestnictwa w praktycznym szkoleniu prowadzonym przez doświadczonego i cenionego specjalistę,
  • certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu,
  • dostęp do nagrania szkolenia przez 14 dni po zakończeniu.
Wybierz swoją wersję
 

Potrzebujesz informacji?
Skontaktuj się z nami!

Formularz kontaktowy