Uwaga! Trwa sprzedaż! Sprawdź szczegóły >>

Patronat medialny:

Centrum kompetencji Animal Expert Pies z Charakterem

 

Szkolenie online NA ŻYWO

Strachodźwięki - nowoczesne metody pracy z psami z fobią dźwiękową

Prowadząca: mgr Katarzyna Wawryniuk

Strach i lęk przed dźwiękami oraz fobia dźwiękowa to jedne z najbardziej dokuczliwych przypadłości psów z różną historią, często spotykane w praktyce każdego behawiorysty. Ponad połowa opiekunów psów (aż 56%) zgłasza, że ich psy często lub czasami reagują panicznym strachem na głośne dźwięki. Nagły hałas odbierany jest przez psy jak fizyczny ból i silny bodziec do ucieczki lub schronienia przez zagrożeniem, a przerażenie, które występuje wówczas u psa jest na poziomie lęku przed utratą życia. Fobia dźwiękowa to zaburzenie nerwicowe prowadzące do szeregu niepożądanych u psa zachowań, jak m.in.: wokalizacja, załatwianie się w domu, ucieczka, a nawet agresja.

Nawet pojedyncze nieprzyjemne doświadczenie akustyczne może nieść za sobą długofalowe konsekwencje w postaci zaburzeń zachowania, które przejawiają się strachem, lękiem lub nadmiernym pobudzeniem.

Dla psów obawiających się dźwięków problemowy jest nie tylko sylwester, ale wszelkiego rodzaju dźwięki i hałasy występujące na co dzień. Huk przelatujących samolotów, roboty drogowe, czy przejeżdżający pociąg. Aby pomóc psu potrzebne jest prawidłowe i skuteczne prowadzenie behawioralne.

Jeżeli chcesz:
  • zdobyć praktyczne umiejętności i opracowany plan diagnostyczny niezbędne do samodzielnej analizy i terapii przypadków psów przejawiających nadmierne reakcje na bodźce akustyczne,
  • poznać nowoczesne metody i techniki pracy takie jak: terapia SI, odwrażliwianie, habituacja, strategia radzenia sobie ze stresem oraz farmakoterapia wspierająca, które pomogą Ci wdrożyć skuteczne postępowanie terapeutyczne dedykowane psom z zaburzeniami dźwiękowymi,
  • przeanalizować konkretne przypadki z praktyki specjalisty pod kątem pomocy psom w oswojeniu się z dźwiękami i oprzeć się na jego wieloletnim doświadczeniu praktycznym,

 

to skorzystaj z naszego szkolenia, które poprowadzi Katarzyna Wawryniuk – etolog, behawiorysta, instruktor szkolenia zwierząt.

Czego nauczysz się podczas szkolenia?
  • Poznasz anatomię i fizjologię funkcjonowanie psiego ucha oraz biologiczne przystosowanie tego gatunku w kontekście wrażliwości słuchowej.
  • Dowiesz się jak dokonać diagnostyki różnicowej oraz określić przyczyny wystąpienia strachu, lęku, fobii i reaktywności na dźwięk, dzięki czemu skutecznie dobierzesz metody pracy behawioralnej w zależności od konkretnego przypadku.
  • Zdobędziesz praktyczną wiedzę na temat wykorzystania neuropatyczności układu nerwowego zarówno szczeniąt, jak i dorosłych psów w terapii behawioralnej
  • Dowiesz się jak zorganizować i zaplanować  postępowanie terapeutyczne w przypadku fobii akustycznej  wraz z tworzeniem indywidualnego protokołu pracy dla konkretnych przypadków psów.
  • Będziesz wiedzieć jakie nowoczesne metody i narzędzia pracy wykorzystać w terapii psa z fobią dźwiękową, zgłębisz założenia m.in.: integracji sensorycznej,  odwrażliwiania, przeciwwarunkowania i habituacji oraz farmakoterapii.
  • Nauczysz się wdrażać strategię radzenia sobie ze stresem wywołanym bodźcami akustycznymi, przy wykorzystaniu: autokontroli, zachowań zastępczych, samoregulacji i koregulacji.
  • Dzięki case studies przeanalizujesz przypadki z praktyki specjalisty pod kątem pomocy psom w oswojeniu się z dźwiękami.
Program
Moduł 1
29.10.2024 r.

Pies i dźwięki – wrażliwość słuchowa psa

  1. Aparat słuchu psa – anatomia i fizjologia, czyli jak działa psie ucho?
  2. Biologiczne przystosowania psa w kontekście wrażliwości słuchowej.
  3. Strach, lęk, fobia, reaktywność na dźwięk – kierunki diagnostyki różnicowej w określaniu przyczyn oraz doboru metod pracy behawioralnej.
  4. Jak działa układ nerwowy psa, gdy przetwarza bodziec dźwiękowy?
  5. Schematy powstawania problemu z odbiorem dźwięku przez psa – profilaktyka zdrowego odbioru fal dźwiękowych przez psie ucho i mózg.
  6. Czym jest neuroplastyczność?

Sesja Q&A

Moduł 2
30.10.2024 r.

Strachodźwięki w praktyce – od profilaktyki do rozwiązania problemu z fobią

  1. Wczesne okresy rozwojowe psa – jak wykorzystać neuropatyczność szczenięcego układu nerwowego w profilaktyce sensorycznej, ukierunkowanej na zmysł słuchu i równowagi.
  2. Neuropatyczność sprzymierzeńcem w terapii behawioralnej również u psów dorosłych.
  3. Organizacja, planowanie i postępowanie terapeutyczne w przypadku fobii akustycznej wraz z tworzeniem indywidualnego protokołu pracy dla konkretnych przypadków psów.
  4. Integracja sensoryczna w walce ze „strachodźwiękami” techniki SI w procesie pracy behawioralnej.
  5. Odwrażliwianie - przeciwwarunkowanie i habituacja czyli klasyczne podejście behawioralne w celu zażegnania problemu ze strachem, lękiem, fobią dźwiękową.
  6. Wdrażanie strategii radzenia sobie ze stresem wywołanym bodźcami akustycznymi – autokontrola, zachowania zastępcze, samoregulacja, koregulacja.
  7. Pies z adopcji i/lub „po przejściach”– jak mu pomóc oswoić dźwięki?

Sesja Q&A

Szkolenie prowadzi:
Katarzyna Wawryniuk
Katarzyna Wawryniuk

Etolog, behawiorysta, instruktor szkolenia zwierząt.

Doktorantka w Instytucie Biologii, Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, Uniwersytetu Szczecińskiego.
Na co dzień łączy praktyką behawiorysty i trenera w EduAnimalis – Centrum Psychologii Zwierząt i Szkolenia Psów z pracą naukową związaną z doktoratem z zakresu zoologii i ekologii behawioralnej. Specjalizuje się w terapii zachowań agresywnych oraz lękowych u psów, a także doskonaleniu relacji między zwierzęciem a człowiekiem. Ogromny nacisk kładzie na rozwój kompetencji społecznych i umiejętne kształtowanie procesu decyzyjnego u psów, przygotowanie opiekunów psów zakresu świadomego  zarządzania czasem, przestrzenią, swoboda i aktywnością z uwzględnieniem dobrostanu czworonogów.

Twórczyni autorskiego programu szkolenia psów  i ich opiekunów, łączącego zagadnienia teoretyczne i praktyczne z zakresu relacji, autokontroli, modyfikacji zachowań . Obrana przez nią metodyka pracy ze zwierzętami oparta jest na wiedzy naukowej, a tym samym wolna od kar i przymusu stosowanych wobec zwierząt. Autorka licznych artykułów oraz materiałów dydaktycznych, wykładowca.

Prywatnie przewodniczka adoptowanej Kluski,  z którą kochają wspólne, długie spacery, dogfrisbee i zwiedzanie psiolubnych miejsc w całej Polsce.

Koszt uczestnictwa

OSTATNIE MIEJSCA W PRZEDSPRZEDAŻY!

Przy zgłoszeniu do 22 września 2024 r.- taniej o 200 zł netto!

Udział STANDARD

Online

29.10.2024

Ta wersja zawiera:

  • gwarancję uczestnictwa w praktycznym szkoleniu prowadzonym przez doświadczonego i cenionego specjalistę,
  • certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu.
Udział PREMIUM

Online

29.10.2024

Ta wersja zawiera:

  • gwarancję uczestnictwa w praktycznym szkoleniu prowadzonym przez doświadczonego i cenionego specjalistę,
  • certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu,
  • dostęp do nagrania szkolenia przez 14 dni po zakończeniu.
 

Potrzebujesz informacji?
Skontaktuj się z nami!

Formularz kontaktowy